Oko

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně. Obrázek: Wikipedia, autor: Prazak.

Nejvyhledávanějšími jeskyněmi Moravského krasu jsou Punkevní jeskyně, které leží 2 kilometry severním směrem od Skalního Mlýna v Pustém žlebu. Jde o staré opuštěné řečiště podzemní Punkvy, vedoucí na dno Macochy.

Punkevní jeskyně začínají prostorou Předního dómu, do něhož střeží vstup největší stalaktit jeskyní - Strážce (v Předním dómu je velké množství stalaktitů, např. Palcáty, kaskáda Vodopád, půvabné stalagmity v zadní části dómu, Deštník s deskovitou sintrovou kůrou). Sifonová chodba vede do Hlinitých jeskyní, které souvisejí se Středním dómem (vznikl zřícením vápencového stropu a stěn, tabulky ukazují výšku hladin vody při zátopách), u stropu Středního dómu je nepřístupná Krystalová chodba. Za Stalagmitovou chodbou klesá dno jeskyně do Zadního dómu (krápníkové tvary, např. sněhobílá Kněžka, Trpaslík, Váza, Jehla). Odtud Tunelová chodba (skupina stalagnátů a záclonovitých stalaktitů zv. Anděl). Dále vede chodba, uměle rozšířená, až na dno Macochy.

Ze dna propasti dopravují návštěvníky lodí po podzemní Punkvě, vodní plavba se děje Punkevními vodními dómy.

Punkevní macošské vodní dómy mezi dnem Macochy a Pustým žlebem jsou atraktivními jeskyněmi protékanými vodami Punkvy, jsou výsledkem činnosti mocného proudu vody, která si tudy pod tlakem hledala cestu na povrch. Stropy a stěny chodeb jsou plny dutin, vírových jam, žlábků a rýh. Po celou cestu jedou lodě komplikovanou soustavou jeskynních a vodních propastí, dosahujících hloubky až 30 metrů. Plavba se vlastně provádí při stropech jeskyní a propastí po soustavě jezer. Přeplouvá se Čtyřicítka (kde vtékají do Vodních dómů vody od spodního jezírka ze dna Macochy), pokračuje se po Velkých jezerech přes První, Druhé a Třetí jezero k nejprásnější jeskyni Krasu - Pohádkovému dómu (výstup z loděk, prohlídka množství mohutných stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů vedle záclon a jiných útvarů, uprostřed jeskyně stojí mohutný Husův sloup, ze stropu visí na tenkých brčkách skupiny mrkviček). V pozadí Pohádkového dómu se otevírá pohled do Brčkové chodby, která přechází ve Sleněné dómy. V nánosech jeskyně byly objeveny kosti pleistocenních bobrů.

Poté se lodě vrací přes Pohádkové jezero a vyplouvají ven výtokem Punkvy.

Délka zpřístupněné trasy činí 1250 metrů.

Na systém jeskyní se také napojuje propast Macocha a je součástí systému Amatérské jeskyně.


Další články

Cuketová polévka s červenou čočkou bublá při vaření v hrnci.
Vodopád Gullfoss padá přes dva široké stupně.
Diokleciánův palác ve Splitu fungoval pro císaře jako útočiště ve stáří.
Palác Topkapi byl sídlem pětadvaceti sultánů.
Martinický palác Praha stojí na Hradčanském náměstí.
Fiat 1100 E se vyráběl mezi lety 1949 až 1953.
Kozí hrádek hostil mistra Jana Husa v letech 1412 až 1414.
Film Anděl Páně 2 dějem navazuje na první díl.
Slovenské ledové jeskyně byly zaledněny relativně nedávno.
Cuketová omáčka se smetanou chutná s těstovinami.
Film Tenkrát na Západě měl ve své době divácký úspěch.
Jeskyně Altamira má svoji repliku.
Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Ledeburský palác stojí ve Valdštejnské ulici.

Punkevní jeskyně objevil v letech 1909 až 1933, kdy postupně objevoval jejich části, Karel Absolon. Punkevní jeskyni navštíví ročně na 200 000 turistů.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů