Oko

Palác Topkapi

Palác Topkapi
Palác Topkapi. Obrázek: Wikipedia, autor: User:Roweromaniak.

Během více než čtyř století vládlo Osmanské říši pětadvacet sultánů právě z paláce Topkapi, který se rozkládá na rozloze více než 70 hektarů. Palácový komplex byl vystavěn na skalnatém návrší nad úžinou Bospor, žilo v něm na 40 000 lidí a byl tak městem sám pro sebe.

Palác Topkapi dnes slouží jako rozsáhlé muzeum a návštěvníky na toto místo lákají nejen vystavené exponáty, ale také exotické legendy s místem spojené. Mnoho cenných předmětů sice z paláce během věků zmizelo, avšak i ty, které zde zůstaly a které si lze prohlédnout v palácové klenostnici, budí bujnou představivost. Jsou zde vystaveny šperky, ozdoby i cetky, které patřily sultánovým oblíbenkyním, k vidění je zde i slavná dýka z Topkapi zdobená velkým smaragdem, stejně jako trůn Selima I., zhotovený z více než 25 000 drahých kamenů. Diamant Kasikci, pátý největší na světě, mohla veřejnost poprvé spatřit na korunovačním turbanu Mehmeda IV. v roce 1648.

Dalšími prostorami paláce Topkapi, které vzbuzují představivost, je harém (v arabštině znamená toto pojmenování zakázané místo). S úpadkem Osmanské říše počet konkubín v harému trvale rostl a v polovině 19. století jich zde již žilo asi osm set. V této době sultán Abdülmecid I. Topkapi prodal a odstěhoval se do paláce Dolmabahce, který je stejně honosný jako Topkapi, avšak není postavený v tureckém, nýbrž ve francouzském stylu a měl se vyrovnat Versailles.


Další články

Cuketová polévka s červenou čočkou bublá při vaření v hrnci.
Kukačka kohoutí dokáže ulovit i chřestýše.
Zámek Dymokury vlastní v současnosti rodina Czerninů.
Kmín kořenný vytváří růžici přízemních řapíkatých listů.
Zámek Chyše je známý pobytem Karla Čapka.
Palác Goltz-Kinských stojí v Praze na Staroměstském náměstí.
Zámek Hodonín stojí v blízkosti centra města.
Štuková fasáda se hodí do horkých oblastí.
Ledeburský palác stojí ve Valdštejnské ulici.
Zámek Bezdružice není pro veřejnost nepřístupný.
Diokleciánův palác ve Splitu fungoval pro císaře jako útočiště ve stáří.
Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Martinický palác Praha stojí na Hradčanském náměstí.
Cuketová musaka je pomalu asi 1 hodinu pečená.

Sultánský palác Topkapi Sarayi je palác v Istanbulu v Turecku, který byl v době Osmanské říše oficiální rezidencí osmanských sultánů a zároveň centrem vlády nad celou říší v době mezi lety 1465 až 1853.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů