Oko

Ženetka obecná

Ženetka obecná
Ženetka obecná (Genetta genetta). Obrázek: Wikipedia, autor: Guérin Nicolas.

Ženetka obecná žije v Africe, na Blízkém východě, na Pyrenejském poloostrově a v jižní Francii, kde obývá především lesy, křovinaté a skalnaté krajiny. Je to noční tvor, který loví hlodavce, ale rovněž hřadující ptáky.

Všechny ženetky jsou dost jednotného vzhledu. Krátké končetiny nesou protažené tělo s dlouhým ocasem. Zbarvení je vždy velmi podobné. Ženetky mají na těle různé skvrny a ocas zdobí příčné proužky. Od některých podobných druhů poznáte ženetku obecnou podle toho, že má na zádech pruh delší, jako kartáč vztyčitelné srsti.

Ženetky jsou milá a čilá zvířata. Málokdo ví, že si je staří Egypťané ochočovali dávno předtím, než poznali kočku. Ženetka jim chytala myši, ale nikdy se nestala domácím zvířetem.

Všichni zástupci této čeledi mají u řitního otvoru velké pachové žlázy. Kromě toho některé druhy, včetně ženetky, mají další velkou žlázu mezi řitním a pohlavním otvorem. Při podráždění sekret této žlázy vystřikují. Jinak toto zařízení slouží k pachovému značkování teritoria, na kterém zvíře žije. Ženetky jsou čilé v noci. Den přespávají v úkrytu, většinou ve vhodné dutině. Není známo, že by si samy vyhrabávaly nory. K tomu se ostatně jejich měkké tlapky ani nehodí.

Potrava ženetek se skládá jak ze složky masité, která převládá, tak ze složky rostlinné. Ženetky loví hmyz a drobné obratlovce všeho druhu. Někdy konzumují i různé druhy ovoce.

Kožešina ženetky je hustá a jemná. Dnes se již nepoužívá, ale kdysi se touto kožešinou lemovaly slavnostní oděvy. Ženetka vstoupila i do historie. Když franský král Karel Martel zvítězil roku 732 v bitvě u Tours, ukořistil mnoho oděvů zdobených ženetčími kožkami. Založil tehdy řád ženetky, jehož členem se mohla stát jen nejpřednější knížata.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Jak a kdy sklízet bylinky, aby si zachovaly vůni a chuť.
Sýček obecný patří mezi sovy.
Hodinky slavných osob.
Krutihlav obecný dorůstá o něco větší velikosti než vrabec.
Máčka skvrnitá žije v pobřežních vodách Atlantského oceánu.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Máčka ladní setrvává na stanovišti větveným kořenem.
Planeta Kepler-186f může být sestřenicí Země dle pozorování družice Kepler.
Hodináři, hodiny a hodinky měří čas.
Vincent van Gogh prodal během svého života jediný obraz.
Vosa obecná patří mezi blanokřídlý hmyz.
Pláž Zlatni rat vznikla odnosem materiálu.

Ženetka obecná je cibetkovitá šelma o váze mezi 1,3 až 2,3 kilogramy, která se svým dlouhým ocasem a skvrnitým kožichem podobá kočce, avšak na rozdíl od ní má špičatý čenich a jen částečně zatahovatelné drápy.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů