Oko

Máčka skvrnitá

Máčka skvrnitá
Máčka skvrnitá (Scyliorhinus caniculus). Obrázek: Wikipedia.

V pobřežních vodách Atlantského oceánu od Senegalu po Norsko žije malý skvrnitý druh žraloka máčka skvrnitá. Je to i nejhojnější žralok ve Středozemním moři a vzhledem ke svým nepříliš velkým rozměrům se jedná o nejčastěji vystavovaného žraloka v mořských akváriích. Jen zřídka totiž dosahuje délky 1 metr. Máčky skvrnité dlouhé 80 centimetrů se již považují za velké exempláře. Hnědavá barva hřbetu, tmavé, po těle roztroušené skvrny a světlé břicho prozrazují, že máčka skvrnitá je obyvatelem dna. Loví především korýše, měkkýše a ostatní mořské bezobratlé tvory a menší ryby.

Máčka skvrnitá se rozmnožuje pomocí vajec. Samička snese 18 až 20 vajíček uložených v hranatých, 4 až 6 centimetrů dlouhých pouzdrech. Na každém rohu pouzdra je dlouhé vlákno. Při snášení proplouvá samice mezi pobřežními porosty chaluh a hub, na něž se vajíčka svými vlákny přichytávají. Vlákna se spirálovitě stočí na délku asi 15 centimetrů, takže každé vajíčko visí v porostu jako v měkké kolébce. Mladé máčky se líhnou přibližně za devět měsíců. Protože pouzdra vajíček jsou průhledná, můžeme celý vývoj zárodku dobře sledovat. Čerstvě vylíhlé mládě je 9 až 10 centimetrů dlouhé a na rozdíl od rodičů je příčně pruhované.

Máčky skvrnité jsou často loveny a bez hlav jsou pak na trhu nabízeny pod označením úhoři. Snad proto, aby se lépe prodávaly. Pokud si však na ně sáhneme, nemůže nás nikdo oklamat. Charakteristická hrubá kůže ihned prozradí žraloka.


Další články

Žraloci číhající v úkrytu zahrabáni v písku.
Nejvyšší vodopády světa však nepatří mezi nejzámější z nich.
Callanish Stones je poměrně malý kruh.
Majka duhová obývá celou Evropu.
Viktoriiny vodopády nalezeneme na místě hranice mezi Zambií a Zimbabwe.
Kámen magnetit je přírodní magnet, lidé si jeho vlastností povšimli již v dávných dobách.
Niagarské vodopády nesou jméno po řece Niagara.
Hluchavka skvrnitá nikoho nepopálí.
Vodní zámek Blatná vznikl ve 14. století.
Při stavbě Panamského průplavu bylo třeby překonat těžkosti, nakonec se však dílo podařilo.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Pěstování pokojových rostlin má význam především dekorativní.
Popínavé rostliny touží po slunečních paprscích.
Žralok Megalodon obýval v minulosti světové oceány.

Máčka skvrnitá je malý druh žraloka. Někdy je též nazývána žralok skvrnitý. Obývá moře od příbojového pásma až po hloubky okolo 780 metrů. Obvykle se však vyskytuje v hloubkách kolem 100 metrů.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů