Oko

Pavoukovci

Theraphosa blondi
Pavoukovci. Obrázek: Wikipedia, autor: Snakecollector, flickr.com.

Pavoukovci jsou malí živočichové, kteří svým vzhledem připomínají hmyz, ale nemají šest nohou, nýbrž osm, a jejich tělo má jen dvě části. Mají také pár příústních nažek zvaných makadla (pedipalpy) a pár přívěsků zvaných klepítka (chelicery). Je známo přes 70 000 druhů pavoukovců včetně pavouků, sekáčů, štírů, klíšťat a roztočů.

Pavouky nalézáme ve štěrbinách a tmavých koutech téměř všude na světě. Nejhojnější jsou na místech, kde je dostatek porostu, ale na pavouky můžete narazit i v nejtemnějším sklepě a v nejhlubších dolech, stejně jako vysoko v horách. Pavouci žijí dravým způsobem života, živí se převážně hmyzem a dalšími členovci, ačkoli velké druhy sklípkanů, kterým se nesprávně říká tarantule, loví přípežitostně i malé hlodavce a ještěrky. Na rozdíl od ostatních dravých živočichů má většina pavouků špatný zrak. Disponují obvykle osmi jednoduchýma očima, nikoli složené oči jako hmyz, a při lovu se orientují podle otřesů půdy, které vnínají pomocí nohou. Skákavky a slíďáci tvoří výjimky, protože mají velmi ostrý zrak.

Klíšťata a roztoči jsou drobní členovci, protože však přenášejí různé nemoci na člověka, rostliny i živočichy, mohou být pro člověka velmi škodliví. Klíšťata sají krev a jejich kousnutí nejen dráždí, ale také může být příčinou vniknutí choroboplodných zárodků. Takto je přenášena například borelióza.

Sametky a další roztoči sají rostlinné šťávy a mohou škodit na ovocných stromech a skleníkových rostlinách. Zákožky způsobují svrab a takzvaní roztoči z prachu mohou u některých lidí způsobovat astmatické záchvaty. Roztoči však mohou být i užiteční, protože zastávají klíčové místo v koloběhu látek. Dokonce i prachoví roztoči prospívají tím, že rozkládají odumřelou pokožku.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Papoušek vlnkovaný zvaný též andulka je hojně chovaný.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Sup holohlavý hnízdí ve výšce cca deset metrů.
Nejjedovatější pavouci světa různých velikostí.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Papoušek soví se může dožít věku 100 let.
Pavouk tarantule někteří chovají jako domácí mazlíčky.
Národní park v kráteru Ngorongoro je domov pro divoká africká zvířata.
Chata Výrovka, Pec pod Sněžkou, Krkonoše může sloužit jako výchozí bod výletů do hor.
Kostel Panny Marie před Týnem je gotická trojlodní stavba.
Kostel Panny Marie U alžbětinek vystavěl K.I. Dienzenhofer.
Zlatonosná Otava byla centrem rýžování zlata.
Kostel Navštívení Panny Marie, Stachy je na poměry malého městečka je nezvykle velký.

Pavoukovci jsou skupina bezobratlých živočichů z podkmene klepítkatců. Věda, která se zabývá pavoukovci, se nazývá arachnologie.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů