Oko

Národní park v kráteru Ngorongoro

Národní park v kráteru Ngorongoro
Zvířata v národním parku v kráteru Ngorongoro. Obrázek: Wikipedia, autor: Haplochromis.

Když vznikl obří kráter Ngorongoro, jakoby příroda sama dala vzniknout rezervaci pro divoká africká zvířata. Vysoké svahy kráteru ohraničují 260 čtverečních kilometrů krajiny, která se stala domovem pro početná stáda zvířat a hnízdní oblastí obrovských hejn ptáků. Oblastí Ngorongoro, kde byl vyhlášen národní park, protékají dvě řeky a množství menších vodních toků, v jejichž blízdosti se to jen hemží různými druhy zvířat. Zhruba uprostřed kráteru leží sezonní slané jezero Magadi.

Tato přírodou vytvořená unikátní rezervace vznikla před zhruba dvěma miliony let při explozi vulkánu, která vytvořila 610 metrů hluboký kráter se dnem o rozloze 260 km2.

Úrodné pláně oblasti Ngorongoro jsou porostlé akáciovými háji. Zbytek povrchu kráteru tvoří vysoký travnatý povrch, bažiny a slané jezero. Téměř každý živočišný druh z této oblasti zde nalezne jemu vyhovující životní podmínky.

Počet savců žijících na území rezervace Ngorongoro je odhadován na 20 000 až 30 000. V oblasti žijí například sloni, hroši, nosorožci, gazely, pakoně, zebry, žirafy a antilopy. Z šelem zde žijí především lvi, leopardi, gepardi a některé druhy menších kočkovitých šelem.

Ve slaných vodách jezera Makadi hledají často potravu desetitisíce růžových plameňáku a pravidelně sem přilétají různé druhy kachen. Místa k hnízdění zde nalézají jeřábi a potkat zde můžeme i kulíky a dudky. Na planinách národního parku nalezli svůj domov také pštrosi.

Ani paleontologové nezůstávají ve svých výzkummech zkrátka, v oblasti kráteru Ngorongoro byly v roce 1978 nalezeny fosilizované otisky stop hominida druhu Australopithecus afarensis.

U vstupu do rezervace Ngorongoro nalezneme malou pyramidu z kamenů. Byla vybudována jako památka Bernharda Grzimka, který zemřel roku 1987 a jeho syna Michaela, který zemřel v roce 1959 při letecké nehodě během natáčení filmu Serengeti nesmí zemřít.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Dušený špenát s vejcem a vařeným bramborem.
Hradiště Budeč bylo jedním z center přemyslovského státu.
Antirrhinum, česky hledík.
Rotunda sv. Petra a Pavla Budeč je nejstarší na území Čech.
Domácí pařížská šlehačka s kakaem.
Sup holohlavý hnízdí ve výšce cca deset metrů.
Park Cibulka v Praze hledá ideál v netknuté přírodě.
Chata Výrovka, Pec pod Sněžkou, Krkonoše může sloužit jako výchozí bod výletů do hor.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Chata Libušín Pustevny byla nově postavena.
Národní park Pirin v Bulharsku.
Aquapark Therme Erding v Německu je ráj tobogánů.

Národní park v kráteru Ngorongoro se rozprostírá na rozlehlém území mezi stěnami obrovské kaldery, prastarého vyhaslého vulkánu v severní Tanzanii v Africe.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů