Oko

Sasanka pryskyřníkovitá

Sasanka pryskyřníkovitá
Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides). Zdroj: Wikipedia, autor: Bogdan.

Sasanka pryskyřníkovitá je nižší, vytrvalá, jedovatá, okrasná, chráněná, časná jarní efemérní bylina. Lidově je nazývána obdobně jako sasanka hajní, které se květem značně podobá: větrnička, růžička, pohanina, žabí kvítko, slepičí mor.

Na stanovišti sasanka pryskyřníkovitá dobře vytrvává krátkým oddenkem, ze kterého vyrůstá několik přízemních, dlouze řapíkatých trojčetných listů (často též chybějí). Jejich obvykle přisedlé lístky mají střední lístek trojlaločný až trojdílný a postranní lístky dvojsečné s hluboce dělenými úkrojky. Přímá lodyha, dosahující výšky až 25 centimetrů, má pod jediným květem přeslen tří lodyžních listů, které jsou obvykle krátce řapíkaté až přisedlé, tvarem podobné přízemním listům. Lodyha je obvykle ukončena jednotlivým, dlouze stopkatým, oboupohlavným jednoobalným pravidelným ozdobným květem, řidšeji se objevují dva i více květů. Květy mají zpravidla 5 zlatožlutých vejčitých okvětních lístků, které jsou na vnější straně přitiskle chlupaté a uzavírají četné tyčinky a pestíky se svrchními semeníky. Rostliny kvetou již od nejčasnějšího jara, zejména v březnu až květnu. Z oplozených pestíků dozrávají nažky bez pérovitých přívěsků a tvoří kulovité útvary.

Roste v téměř celé Evropě. V České republice je porůznu rozšířena od nížin až do podhorských oblastí, především v listnatých hájích, též na vlhčích loukách a pastvinách, zvláště v blízkosti lesů. Často roste pospolitě s hojně rozšířenou sasankou hajní, avšak v menším rozsahu. Místy tvoří podobně jako sasanka hajní souvislé porosty, které v době květu představují vzhledovou okravu stanoviště. Je značně flexibilní vůči podmínkám na stanovišti. Proto roste často na osluněných místech i ve stinných lesích, kde kvete velmi časně na jaře a využívá proslunění lesních prostorů před olistěním stromů. Její přítomnost v píci může vzhledem k její jedovatosti ohrozit zdraví zvířat.


Další články

Stálezelené okrasné listnáče podtrhují půvab zahrádky.
Opatství Fontevraud založil Robert z Arbrisselu.
Jeskyně Altamira má svoji repliku.
Zámek Chyše tvoří dvoupatrová čtyřkřídlá budova.
Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.
Orel křiklavý je středně velký.
Nejrychlejší dravec na světě je sokol stěhovavý.
Zámek Dymokury je veřejnosti přístupný.
Domácí meruňkový džem naplníme do horkých sklenic.
Čertovské hlavy jsou volně přístupné.
Orel skalní hnízdí v březnu až dubnu.
Žralok Megalodon obýval oceány.
Titul největší dravec všech dob má několik adeptů.
Zámek Čejkovice byl během devadesátých letech opraven.

Sasanka pryskyřníkovitá je jedovatá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých. Obsahuje protoanemonin, který je hlavní jedovatou látkou, dále obsahuje kyseliny anemonovou, isoanemonovou a saponiny. Otrava se projevuje zvracením, bolestmi břicha, průjmem, zánětem ledvin. V oddenku je dále obsažen arginin. Při kontaktu s pokožkou vyvolává záněty, někdy puchýře.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů