Sasanka hajní (Anemone nemorosa) je běžná a docela pohledná jarní rostlina. V České republice se sasanka vyskytuje prakticky všude. Od nížin do podhorských oblastí hojně, v horských polohách roztroušeně až vzácně a v nadmořských výškách nad 1000 metrů již chybí. Místy, zejména v listnatých lesích, vytváří celé kvetoucí koberce. Má dlouhou květní stopku, zakončenou bílým květem. Tyčinky v květu jsou žluté. Okvětní lístky jsou téměř čistě bílé, jen zvnějšku mají lehký nafialovělý nebo načervenalý nádech. Většinou jich bývá šest až osm, ale výjimečně jich může být až dvanáct. Ostatně, až se budete toulat jarní přírodou, můžete si je na několika desítkách květů spočítat. Sami uvidíte, že jejich počet není u všech květů stejný.
Avšak pozor, sasanka hajní je v čerstvém stavu jedovatá, neboť obsahuje prudce jedovatý alkaloid anemonin a další látky. Proto ji raději netrhejte, citlivějším osobám totiž její šťávy působí puchýře. Není divu, z literatury jsou známy i těžké otravy.
Sasanku hajní nalezneme v Evropě, ve východní Asii, kde zasahuje do oblastí severní Koreje a v Severní Americe, kde je rozšířena od Kalifornie až k jihovýchodnímu okraji Aljašky. V Evropě roste na téměř celém území s výjimkou nejteplejších oblastí jako je Řecko, Sicílie a Sardínie. V České republice se sasanka vyskytuje prakticky všude s výjimkou oblastí v nadmořské výšce vyšší než 1000 m n. m.
Další články
Lanýže a prasata patří k sobě.
Indiánské medicínové váčky chránily Indiány v životě plném nástrah.
Čínská jablka liči pocházejí z jižních oblastí Číny.
Parní lokomobila Přemysl dojela vlastní silou na pole.
Indiánské město Cahokia bylo zbudováno v údolí řeky Mississippi.
Diokleciánův palác ve Splitu vybudoval římský císař Dioklecián.
Motýlí křídla patří k horkému létu.
Počátky využití páry sahají na přelom 17. a 18. století.
Masožravé rostliny tvoží nemilosrdné pasti pro hmyz.
Hrad Vízmburk byl založen v první polovině 13. století.
Vánoční rostliny patří k tradici.
Zřícenina hradu Andělská Hora stojí na skalnaté kupě na Karlovarsku.
Sasanka hajní patří k prvním poslům jara. Avšak pozor, je jedovatá, pálivé chuti, dráždí oči. Kromě několika kyselin obsahuje také saponiny, protoanemonin, alkaloidy (především prudce jedovatý anemonin) a v oddenku arginin.