Oko

Bavlník bylinný

Bavlník bylinný
Bavlník bylinný. Obrázek: Wikipedia, autor: Begonia.

Bavlník bylinný se odpradávna pěstoval v jižní Asii, takže s velkou pravděpodobností náleží k tzv. indickému kmeni bavlníků, které pocházejí z tropů Starého světa. Vedle toho známe ještě tzv. americký kmen, jehož původ je třeba hledat v tropických oblastech Nového světa. Do jižní Evropy se pěstování bavlníku rozšířilo teprve v 9. a 10. století. Hlavními pěstitelskými oblastmi bavlníku bylinného jsou v Evropě Řecko a jižní Španělsko, na území České republiky již pěstování bavlníku bylinného nezasahuje pro nevhodné podnebí.

Bavlník bylinný je rozvětvený, 0,5 až 4 metry vysoký polokeř (podle druhu) s kůlovým kořenem dlouhým až 3 metry.

Střídavé listy jsou zpravidla laločnaté a z jejich paždí vyrůstá jeden až několik stopkatých květů, které mají 5 korunních lístků, podle odrůdy bílých, žlutých nebo červených. Četné tyčinky jsou víceméně srostlé v trubku jako u našich slézů. Kulovitý až vejčitý plod velikosti vlašského ořechu dozrává v tobolku, která se u většiny druhů za zralosti otevírá 3 až 5 chlopněmi. Čočce podobná tmavá semena jsou hustě porostlá bílými, zelenými až hnědými, za sucha šroubovitě stočenými vláky (bavlna). Kvalitní vlákno je dlouhé 12 až 65 mm.

Bavlník bylinný je pěstován ze semen zbavených vláken. Vysévá se do dobře zpracované půdy do hloubky 5 centimetrů a do řádků vzdálených asi 1 metr. Po vzejití se rostliny okopávají, plejí, za sucha uměle zavlažují. Snášejí i zasolené půdy. Aby se udržely stálé výnosy, je potřeba kulturu dobře hnojit. Bavlník začíná kvést za 80 až 120 dní po výsevu a také postupně dozrává, což značně ztěžuje sklizeň. Vhodnější je proto ruční sklizeň v několika etapách. Přesto se stále častěji uplatňuje sklizeň mechanizovaná. Po sklizni semen se dlouhá vlákna oddělují na speciálních strojích.

Z dlouhých vláken se tká příze na výrobu látek a pleteného zboží, krátká vlákna se používají při výrobě umělého hedvábí, celuloidu, jako vycpávkový materiál apod.

Z oloupaných semen bavlníku se lisuje olej, který je hustý, kalný, červeně černý, ostré chuti. Používá se k mazání strojů. Přefiltrovaný a vyčištěný je možno použít v potravinářství, protože tím ztrácí nepříjemný pach, je bezbarvý a obsahuje 35 až 50 % kyseliny linolové. Uplatnění nalézá také ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Na Havajských ostrovech se setkává moře s ohněm z hloubi země.
Vyhlídka Karla IV, Karlovy Vary stojí v lesích nad městem.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Ostrov Martinik patří k nejpůvabnějším ostrovům Malých Antil.
Hrad Krupka zůstal neobydlen.
Pláž Zlatni rat vznikla odnosem materiálu.
Ostrov Srí Lanka oplývá půvaby přírody.
Bavlna si udržuje svoji pozici v záplavě syntetických materiálů.
Pán šelem Cernunnos z keltského panthenonu.
Permské vymírání bylo největším v historii planety.
Bavlník je statná bylina.
Cuketová nádivka se sýrem se nechá zapéct.
Ostrov Zanzibar je krásná země.

Bavlník bylinný je rozvětvený, 0,5 až 4 metry vysoký polokeř se stopkatými květy.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů