Oko

Pán šelem Cernunnos

Pán šelem Cernunnos
Pán šelem Cernunnos. Obrázek: National Museum of Denmark in Copenhagen.

Keltský bůh z raného období Cernunnos byl vládcen a pánem šelem. Takto je také stylizován na celé řadě dochovaných zobrazení a reliéfů, zejména na Gundestrupském kotli.

Centrum jeho uctívání bylo situováno ve střední Francii a často bývá doprovázen hady s beraními hlavami. Na šíji nosí náčelnický náhrdelník a někdy mívá i měšce plné mincí. Jeho jméno znamená "Rohatý" a je to zjevně bůh s mnoha funkcemi. Je především bohem plodnosti a bohatství, ale také bohem podsvětí. Na minci nalezené v Hampshiru je vyobrazen jako bůh slunce se slunečním kotoučem mezi rohy. V severní Británii byl nazýván Belatucadros "Jasně zářící", a Římané ho spojovali s bohem války Martem.

Ačkoli se nám do dnešních dní o Cernunnovi nedochoval žádný příběh, je možné, že v lidové víře přežil jako Lovec Herne, strašidelný jezdec s parůžky na hlavě, který se prohání při Divokém honu duchů v jejich čele po obloze.

Jelikož rohy Cernunna a jelení parohy jsou totožné, lze usuzovat, že tento bůh byl považován za částečně lidskou a částečně zvířecí bytost. Na jednom britském reliéfu má místo nohou hady s beraními hlavami. Je možné, že Cernunnos dovedl měnit svoji podobu do zvířecí.

Je možné, že Cernunnovy parohy přetrvávají v parozích, které na hlavách nosí tanečníci při Tanci s parohy, který se již po staletí koná vždy v září v obci Staffordshire v opatství Bromley. Jeden pár srnčích parohů, nošených tanečníky, byl pomocí radiouhlíkové metody datován do období kolem roku 1000 n. l.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Karel Veliký vybudoval velkou říši.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Slon indický dorůstá třímetrové výšky.
Vyhlídka Karla IV, Karlovy Vary stojí v lesích nad městem.
Pláž Zlatni rat vznikla odnosem materiálu.
Lev indický žije dnes v rezervaci Gírský les.
Tropický deštný prales obývá nepřeberné možství druhů.
Vosa obecná patří mezi blanokřídlý hmyz.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Sloni v deltě řeky Okavango v srdci Botswany.
Hrad Krupka zůstal neobydlen.
Amazonský prales je ohrožený kácením.
Gaviál indický žije v řekách.

Pán šelem Cernunnos byl vyubrazován s parožím, což má podobnost s jelenem.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů