Oko

Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze
Pohled na pyramidy v Gíze. Obrázek: Wikipedia, autor: KennyOMG.

Ačkoli na území Egypta stojí několik desítek pyramid, za první div světa jsou považovány pouze pyramidy nacházející se na pyramidovém poli v Gíze, která je dnes předměstím hlavního města Káhiry.

Jediný do dnešních dnů dochovaný ze starověkých divů světa, kterým egyptské pyramidy v Gíze jsou, se oproti očekávání nenachází uprostřed poště, ale přímo na okraji káhirsko-gízské aglomerace.

"Shlíží na vás 40 století," zvolal prý při pohledu na pyramidy v Gíze zaníceně Napoleon ke svým vojákům, když stanul na tomto místě. Ještě dnes působí pyramidy na návštěvníky z celého světa.

Největší z pyramid v Gíze je Chufevova pyramida, známější pod řeckým názvem Cheopsova. Původně byla vysoká 146,72 metru a i dnes po mnoha staletích působení vlivů počasí dosahuje 137 metrů výšky a její stěny mají u základny délku 230 metrů. Jeden kamenný kvádr, ze kterých je Cheopsova pyramida postavena, váží 2,5 tun, přičemž na její stavbu bylo použito asi 3,3 milionu těchto bloků. I při velkorysém odhadu doby stavby na 30 let to znamená, že po celou dobu se musel dopravit na místo stavby, vyzvednout na své místo a usadit na něm každých sedm minut jeden kamenný blok. Byl to úctyhodný logistický výkon.

Pyramidy byly místem, na němž měl faraon po své smrti nadále vykonávat svůj úřad, byly rezidencí zemřelého faraona a stály na rozhraní mezi říší živých a říší mrtvých.

Na planině v Gíze stojí Cheopsova,, Chefrénova a Menkaureova pyramida. Vedle těchto velkých pyramid se v jejich blízkosti nachází ještě tři menší pyramidy královen. Podle výzkumů egyptologů byly pyramidy v Gíze postaveny za vlády 4. dynastie před 4500 lety. Před pyramidami stojí 20 metrů vysoká Sfinga, světoznámá socha s tělem lva a lidskou hlavou.


Další články

Indiánům výšky nevadí, díky nim stojí impozantní řada mrakodrapů v New Yorku.
Ostrov Phu Quoc na kterém panuje po většinu roku příjemné počasí.
Menkaureova pyramida dosahuje výšky 66 metrů.
Tajemství chuti aneb proč nám některá jídla chutnají.
Pacifický ohnivý kruh (Ring of Fire) lemuje Tichomoří.
Gadsdenova koupě získala pro USA území o rozloze cca 77 000 čtverečních kilometrů.
Stavba pyramid pomocí draků byla ověřena i praktickým pokusem.
Havajské ostrovy jsou místo ohně a vody.
Budova ČYK (Český Yacht Klub) Praha Podolí je chráněná kulturní památka.
Cookovy ostrovy se skládají z patnácti ostrovů.
Ostrov Sentosa patří k Singapuru.
Komořanské jezero dnes již neexistujenetykavka-zlaznata.
Ostrovy v Tichomoří zaujímají plochu 3,6 milionu čtverečních kilometrů.
Kolik má chobotnice chapadel vyrůstajících z hlavy.

Pyramidy v Gíze jsou jedna z nejslavnějších historických památek vůbec. Již staří Řekové je jezdili obdivovat a již tenkrát byli fascinováni monumentálností, půvabem a elegancí těchto staveb.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů