Oko

Menhiry v severních Čechách

Menhiry v severních Čechách
Menhir Kamenný pastýř stojí u Klobuk v severních Čechách. Obrázek: Wikipedia, autor: zzby.

Menhiry se po staletí tyčí k obloze a dnes se můžeme jen dohadovat, kde se v krajině vzaly, co znamenaly a jaký plnily účel. Některé z nich budí dojem, jako by samy od sebe vyrostly ze země, na jiných jsou patrné stopy opracování lidmi. Jisté je, že se začaly objevovat dávno před naším letopočtem.

O tom, že se megalitické stavby, mezi něž se řadí i menhiry, neobjevovaly náhodou, bychom se nejlépe přesvědčili například na jihu Anglie poblíž Salisbury, kam jezdí turisté obdivovat Stonehenge. Obří kameny poskládané do kruhů, některé doplněné dalším kamenem, položeným naležato na dvou stojících kamenech. Tohle stavební dílo přímo dýchá tajemnou atmosférou dávných věků. Menhiry spojujeme s keltskou kulturou a působením jejich duchovních, druidů, ale Stonehenge je evidentně starší. Nejspíš už tehdy však tato stavba sloužila jako svatyně.

Všechny důvody, proč se začaly objevovat menhiry a další megalitické stavby, dnes těžko vypátráme. Vedle náboženských tu mohou být společenské účely, menhiry mohly fungovat také jako zvláštní kalendáře. Protože naši prapředci uměli pracovat s energiemi lépe než my, stávají menhiry právě na místech s výraznou energií, kde si prý podávají pomyslné ruce Země a vesmír.

Můžeme se o tom přesvědčit i u nás. Poblíž Slaného u Klobouk stojí osamoceně Kamenný pastýř vysoký tři a půl metru. Je to náš patrně nejznámější menhir. Jméno může nést podle toho, že dřív byl snad obklopen menšími kameny jako pastýř stádem. Malé menhiry se však během staletí ztratily.

Spoustu zvláštních kamennů lze najít na Lounsku a Žatecku. Když se vydáte do krásného Českého Středohoří k městečku Slavětín, naleznete zde menhir nesoucí jméno Baba. Tyčí se do výšky dvou metrů a stejně hluboko prý sahá i pod zem. Jihozápadně od Loun u obce Drahomyšl stojí Zakletý mnich. Každý, kdo ho chtěl někam převézt, prý špatně dopadl a menhir se sám vrátil zpět na své místo.


Další články

Cuketová buchta se zakysanou smetanou do které vmícháme sníh z bílku.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Hedvábná stezka spojovala východ s evropskými zeměmi.
Brutnák lékařský dorůstá výšky až přes půl metru.
Vodácká naučná stezka Berounka se vine po břehu řeky.
Národní mořský park na souostroví Fernando de Noronha je domovem hejn delfínů.
Zámek Teplice kde sídlí Regionální muzeum v Teplicích.
Zámek Doksy je doplněn hospodářskými stavbami.
Zámek Chyše byl nově zrekonstruovaný.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Zámek Dymokury je v současnosti přístupný.
Potáplice severní je vodní pták sladkovodních jezer.
Svatá hora u Příbrami je barokní areál.
Libeček lékařský dorůstá výšky 1 až 2 metry.

Menhiry v severních Čechách jsou kamenné bloky svisle zasazené do země. Známy jsou především menhiry na Žatecku a Lounsku.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů