Oko

Jedovatí pavouci a hmyz

Jedovatí pavouci, stonožky, vosy a štíři jsou vděčným tématem novinových článků. Nebude tedy na škodu se na jedy, jedovatá kousnutí a žihadla hmyzu a ostatních členovců podívat blíže.

Zápřednice jedovatá
Jedovatý pavouk zápřednice jedovatá, se kterým se můžete setkat i v České republice

Obecně platí, že hmyzí kusadla nebo žihadla jsou nepříjemná jak dětem, tak dospělým. Mnohé druhy bezobratlých, například pavouci a stonožky, děsí většinu lidí již svým vzhledem, takže klenotníci v metropolích Evropy nebo USA někdy využívají k ochraně svých výkladních skříní pokud možno velké, chlupaté a nápadně zbarvené sklípkany, kteří se promenují mezi šperky a drahocennostmi. Efekt je znamenitý, ochrana dokonalá, i když tito pavoučí velikáni zdaleka nejsou tak nebezpeční, jak vypadají.

Existuje mnoho bezobratlých, kteří jsou pro svou obranu nebo pro lov vybaveni účinnými jedy. Většinou však mají tyto jedy v množství tak nepatrném, že pro člověka nemá jejich kousnutí nebo bodnutí vážné následky. Pouze osoby se zvýšenou citlivostí (alergici) mohou na poranění jedovatým hmyzem nebo jiným členovcem dokonce i zahynout. Většinu lidí však postihnou jen otoky v okolí rány, kopřivka, puchýře na pokožce nebo zvýšená teplota. U přecitlivělých lidí se však může projevit narušení tělních funkcí a dlouhodobé působení jedu, a proto nelze brát jedy malých členovců na lehkou váhu. S kterými členovci tedy můžeme u nás i v zahraničí učinit nepříjemnou zkušenost?

Jedovatí členovci

Patrně nejznámějšími bodavými nepřáteli člověka jsou blanokřídlí. Někteří z nich mají na konci zadečku žihadlo, opatřené dvoudílnou jedovou žlázou. Žihadlem se brání včely, vosy, čmeláci, žahalky, zlatěnky i někteří mravenci. Žihadlo je poměrně komplikovaný orgán, ovládaný silnými svaly a zakončený ostrým chitinovým bodcem, který snadno prorazí lidskou kůži. Někdy jsou na žihadle zpětné háčky, které znemožňují jeho vytažení, takže se vytrhne a zůstává v ráně i s jedovým váčkem. Tento druh žihadla mají například včely.

Včelí jed (ostatně i jed jiných blanokřídlých) se skládá ze dvou složek, kyslé a zásadité. ty do rány vnikají samostatně a až po jejich smísení vzniká bolestivý účinek. jsou to bezbílkovinné jedy kantharidinové skupiny a svým složením se blíží jedu chřestýše. Není proto divu, že včelí žihadlo vyvolá pronikavou bolest, zčervenání a zduření v místě vpichu s místním odumřením pletiva. U přecitlivělých lidí dochází k bušení srdce, křečím, bezvědomí, poruchám sluchu a zraku. Velké množství včelích bodnutí je opravdu nebezpečné. Záleží ovšem na místě vpichu - bodnutí do jazyka a dutiny ústní je vždy nebezpečné - a také na ošetření rány. Vytáhneme-li žihadlo opatrně, abychom jed do rány nevymáčkli (pinzetou, nožíkem apod.), je účinek nepatrný. Otok a zánět ztlumí studený obklad. Lékař pak pomůže kalciovou injekcí nebo protialergickými léky. U nás nejsou tyto příhody příliš vážné, včely u nás chované nejsou útočné. Avšak v Severní Americe se v současnosti šíří dovezené včely indické, které svou útočností představují vážný problém.

Zvláštní kapitolou jsou mravenci. Někteří z našich, například malý černý mravenec drnový, mají žihadla a citelně bodají, rozhodně však nejsou nikomu nebezpeční. Velcí lesní mravenci žihadla nemají a útočí tak, že prokousnou kůži kusadly a na ranku pak stříknou kyselinu mravenčí. Ani oni nemohou člověku vážně uškodit. Naproti tomu některé tropické druhy způsobují zranění citelnější a nepříjemnější než včely a vosy.

Žihadlo je specialita blanokřídlých. Leckdy však můžeme číst i o "žihadle" štíra. Tento orgán má s hmyzím žihadlem společné jen umístění na konci zadečku a schopnost bodnout. Ve skutečnosti má zcela jinou stavbu a jinak funguje. Hmyzí žihadlo je ukryto uvnitř zadečku a je to zařízení velmi složité. Štír má na konci těla hruškovitě zduřelý článek, vyplněný jedovou žlázou a opatřený dutým trnem, který nemůže ani vysunout, ani zatáhnout. Jeho jed je však velmi účinný, poranění bolestivé, s několik dní trvajícími následky. Bodnutí velkých tropických štírů může být i životu nebezpečné. Evropský štír kýlnatý je však tvor plachý a neútočný a nepůsobí vážné nesnáze.

Bolestivé bodnutí však nemusí pocházet jen od žahavého hmyzu. I krev sající druhy, které nemají jedové žlázy, dovedou nehezky potrápit. Vypouštějí do rány látky, které jim usnadňují sání krve - protisrážlivé a rozkládající tkáně - které vyvolávají bolestivý pocit, zčervenání, otok a svědění. Bodají jak vši, blechy, štěnice, tak i v přírodě volně žijící druhy. Ve vodě můžeme utrpět bodnutí některé vodní ploštice, například znakoplavky, bodule (vodní včely) nebo jehlanky či splešťule. Také na keřích a stromech žijící malé ploštice z rodu Anthocoris si nás mohou splést s listem a citelně bodnout. Zvlášť nepříjemné však jsou různé druhy dvoukřídlých - komáři, mouchy, ovádi, bzikavky. Žádný není jedovatý, ale každý z nich může přenášet různé infekce.

Jedovatí pavouci

Nyní se podívejme na jedovaté pavouky. Z našich druhů naštěstí není smrtelně nebezpečný žádný. Lidé se nejvíc obávají velkých, až 10 cm dlouhých chlupatých sklípkanů nebo asi 7 cm velkých solpug. Ti však nejsou příliš nebezpeční. Zato mnohem menší pavouci z rodu Lathrodectes jsou opravdu jedovatí. Jsou známi pod různými jmény - tarantule nebo malmignatta v jižní Evropě, karakurt ve středoasijských stepích, černá vdova v Americe. Jsou dlouzí nejvýše 5 cm, ale jejich kousnutí se vyrovná hadímu uštknutí a postižení lidé musí strávit několik dní v nemocnici. Tito pavouci vypadají nanápadně, mají kulovitý zadeček, většinou černý, někdy také skvrnitý, a dlouhé nožky, žijí skrytě na pastvinách a polích, takže se s nimi často dostanou do styku domácí zvířata nebo lidé pracující na poli. Kousnutí způsobuje prudkou bolest, třas, křeče a dušení a mnohdy i ochrnutí a smrt. Jed těchto pavouků byl ve směsi s různými rostlinnými šťávami součástí šípových jedů.

Jedovatí brouci

Jedovaté jsou však i některé vcelku nevinně vypadající druhy hmyzu, které nebodají a nekoušou. Patří mezi ně například krásní brouci puchýřníci, majky, páteříčci, a dokonce i slunéčka a mandelinky. Ti všichni obsahují a mohou vylučovat prudký jed kantharidin, tím zákeřnější, že se uchovává ve svalech ptáků nebo obojživelníků, kteří tyto brouky požírají. Byly zaznamenány případy otravy takovým masem. Naštěstí jsou u nás puchýřníci vzácní, hojnější jsou v jižní Evropě. Dráždivé jedy mohou vylučovat i jiní brouci, například drabčíci z rodu Paederus, žijící v bažinách a na okrajích vod. Dvoumilimetrový drabčík Oxytelus létá za večera, a "spadne-li" do oka, poleptá spojivku a vznikne bolestivý zánět. Na kůži způsobuje jed drabčíků otoky a puchýře.

Nepříjemné záněty na pokožce, na spojivkách a v dýchacích cestách mohou způsobit i bezbranné chlupaté housenky. Zejména přástevníci mají u kořene dutých chloupků jedové žlázky, ale podobné nebezpečné chlupy mají i housenky bekyně a dalších druhů motýlů. Brát tyto chlupaté housenky do ruky se nedoporučuje. Může se stát, že vítr roznese odlomené chloupky po okolí a ty se mohou stát zdrojem záhadných zánětů a obtíží.

K tomuto výčtu je možno přidat také velké tropické jedovaté stonožky, které je možno nalézt v trouchnivých kmenech a pod kameny, brouky vystřikující leptavé látky na dálku (patří mezi ně i náš neškodný prskavec nebo jávánská mormolyce) a dospělé motýly s jedovatými chloupky.


Další články

Bodavý hmyz v letní přírodě.
Co dokáží pavouci se svými vlákny
Uránie, motýli zářivých barev.
Magic the Gathering - příznivce hry Magic the Gathering lze po celém světě počítat na miliony.
Chvostoskoci - sněžné blechy.
Mravenec lesní útočí tak, že prokousne kůži kusadly a na ranku pak stříkne kyselinu mravenčí.
Albíni, bílá zvířata mají v přírodě jen malou šanci přežít.
Mrtvé moře je slané jezero ležící na Blízkém východě.
Má čmelák žihadlo nebo kouše?
Červená barva krve - proč je krev červená?
Kokosová palma je pro obyvatele tropického pásma důležitou rostlinou.

Stíny nad Rivou je RPG hra.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů