Vážení čtenáři, na vaše monitory právě dorazilo první čísko internetového občasníku Oko. Internetový časopis Oko vám přináší články s informacemi ze světa kultury, techniky, přírody, cestování a také z dalších oborů.
Nesmělé lišky přežijí déle než lišky podnikavé. To je výsledek prvního výzkumu o osobnosti divokých zvířat, který provedla Quen's university v Belfastu. Vědci vychovali třicet lišek a pak jim navrátili svobodu a volnost v rezervaci. Předtím zkoumali jejich reakce na neobvyklé podněty, jako je například příchod cizí osoby nebo setkání s míčem, a tak hodnotili jejich odvahu. Výzkum ukázal, že nejostýchavější lišky dopadly nejlépe. Vyhýbaly se dravcům a nepřecházely rizikové silnice.
Novým členem rozsáhlé rodiny Barbie se stala Kayla, která se představila na newyorském veletrhu hraček. Výrobci ji popisují jako multietnickou panenku s olivovou pletí a těžkými dlouhými vlasy sahajícími až k pasu. Podle mluvčího společnosti je to míšenka, jejíž původ se nedá určit, podobně jako u většiny dětí, které si dnes hrají na amerických hřištích a chodí do amerických škol. Něco má však Kayla s modrookou blond barbie přece jen společné - výšku a rozměry, takže oblečení si mohou půjčovat.
Černé perly se rodí v lagunách na tichomořských ostrovech Francouzské Polynésie...
Perlorodka říční | Perlotvorka mořská
Říše Chimu byla nejmocnějším a nejrozvinutějším státním útvarem, který existoval na severním pobřeží Peru. Její vznik je dodnes obestřen nevysvětlenými otazníky. Existují indicie, které naznačují, že prvními vládci byli imigranti z Číny, kteří dokázali přeplout Tichý oceán o mnoho století dříve, než se předpokládalo.
Rozmanité ve světě používané kalendáře Gregoriánský kalendář, který používáme v Evropě, USA a ve světové obchodní korespondenci, není zdaleka letopočtem jediným. Na mnohých místech světa se počítají roky jinak. Například v Číně, Izraeli, Indii či Tibetu.
Zvířata ve filmu provádějí neuvěřitelné kousky a v roli filmových hvězd si dokážou spolehlivě najít cestu k srdcím milionů diváků.
Bod neboli tečka je zdánlivě nicotná záležitost. Její význam si obvykle uvědomíme až tehdy, když někde chybí. Teprve správně umístěná tečka dodá napsanému textu řád. Abstraktní body vymezují hranice světa kolem nás a bodovací systémy umožňují porovnat různé výkony nebo kvalitu služeb...
Gladiátorky ženy v amfiteátrech. V dobách, kdy byl Londýn vzdálenou výspou Římské říše, bojovaly v jeho obrovském amfiteátru nejen muži gladiátoři, ale i ženy.
Spinální anestezie z historie lékařské vědy. Pokusy vždy patřily k medicíně. Velmi často ověřovali lékaři své myšlenky, nápady, nové přístroje a postupy sami na sobě. Ne vždy vyvázli bez úhony.
Berlínská U-Bahn - Nebývá zvykem prozrazovat věk žen. Ale když jde o železnou lady, pak je to jinak. Onou dámou je berlínská podzemka - německy U-Bahn, v historii i v současnosti pilíř městské dopravy v německé metropoli.
Japonci, šintoismus a kami - Chceme-li porozumět japonské kultuře, musíme se vrátit tisíce let zpátky do historie k pojmu šintó. Šintoismus není jen náboženstvím. Představuje kulturu, způsob života a formy vytváření vztahů mezi lidmi. Gesty, chováním i pohyby prozrazují Japonci svou odlišnost od kultury Západu, jehož vliv je menší, než by se dalo očekávat.
Asertivita - Latinské assere znamená osobovat si něco, tvrdit to s jistotou, zdůrazňovat to. V češtině je používán problematický výraz "sebeprosazování". Příliš totiž připomíná razantní dosažení svého. Vhodnějším názvem je zřejmě popis - přímé, přiměřeně sebevědomé jednání nebo ještě volněji přeloženo - zdravé sebeprosazování.
Lidské oko má gen z medúzy - článek o očích a jejich vývoji.
Medúza čtyřhranka Tripedalia cystophora je neškodným příbuzným smrtících medúz, obývajících vody při australském pobřeží.
Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.