Až 1 cm velké fosilie, jednoznačné pozůstatky mnohobuněčného života, nalezli geologové v jižní Austrálii mezi vrstvami z období, kdy planeta Země procházela obdobím globálního ochlazení a připomínala velkou ledem obalenou kouli (před 710 a 635 miliony let). Vědci se domnívají, že se jednalo buďto o pradávné mořské houby, nebo alespoň o tvory na podobné organizační úrovni. Tento nález posouvá stáří nejstarší nalezené fosilie o 90 milionů let do minulosti.
Obří hrnce v korytech našich potoků, říček i řek. Větší kousky opravdu obřích rozměrů ovšem můžeme nalézt u našich východních sousedů.
Klanopraška čínská má výrazně povzbuzující, ale ne léčivé účinky. Působí proti únavě a stresu, zlepšuje dýchání a ostrost zraku a celkově povzbuzuje organismus.
Vanadinit, který býval důležitou rudou prvku vanadu, je chemicky vanadičnan olovnatý s obsahem chloru.
Hadí a plazí kůže je oproti rozšířenému názoru suchá a jemná, asi jako hedvábný papír napjatý přes korálkovou výšivku.
Vrba bylinná je nejmenším druhem vrby na světě.
Historie pily - Tutéž práci, kterou dříve v potu tváře konalo několik mužů celý den, vykoná dnes s motorovou pilou jeden dřevař během několika minut.
Parní lokomobila Přemysl - Lokomobily byly předchůdkyněmi dnešních traktorů.
Malá Pravčická brána v Českém Švýcarsku.
Dymnivky - obohacují bylinné patro našich listnatých lesů v době časného jara.
Jak byl objeven hrad Vízmburk, který zanikl roku 1447, kdy byl zbořen. Po nějaké době upadlo místo, kde kdysi stával v zapomnění. Zde je příběh jeho znovuobjevení.
Historie střešní krytiny - Pokrývání střech je stejně staré jako stavitelství. Střešní krytina prošla v průběhu věků dlouhým a složitým vývojem.
Psychologický význam barev - Barvy a jejich kombinace podvědomě ovlivňují lidskou psychiku.
Opatovický kanál ve východních Čechách patří mezi význačné památky našeho vodního stavitelství.
Caesarův pomník ve městě Nyon vystavěný na památku dávného zakladatele města.
Houby, které zapáchají a lákají na svůj zápach hmyz, který jim pomáhá při rozmnožování.
Dutohlávky tvoří samostatnou skupinu hojně rozšířených lišejníků.
Čarověníky - košťata čarodejnic v korunách stromů.
Pokrývky hlavy - Sbírka pokrývek hlavy amerického herce Larry Hagmana.
Kolik váží čapí hnízdo - Čapí hnízdo může během let dosáhnout hmotnosti pěti až deseti metrických centů.
Vzducholodě Skyship - Vzducholodě mají stejný dolet i nosnost jsko letadla, ovšem daleko nižší spotřebu paliva.
Nissan ve vesmíru - Japonský koncern Nissan hraje důležitou roli v japonském vesmírném programu.
Staroměstské náměstí Praha, na kterém se odehrály mnohé pro český národ důležité historické události. Malá procházka Staroměstským náměstím s popisem jednotlivých okolních budov.
American Dream - Nejdelší luxusní limuzína světa pochází z kalifornské sbírky Jay Ohrberga.
Mikrotelmy jsou nejmenší vodní násržky ve volné přírodě, které vznikají hromaděním dešťové vody v různých malých prohlubních a úžlabinách.
Turistická eroze půdy obnažuje na některých místech našich lesů kořeny stromů a otevírá cestu vodní erozi, která při každém dešti vymývá půdu.
Silická ľadnica je 91 metrů hluboká propast s ledovou výzdobou, která se nalézá na území Slovenského krasu.
Jedovaté plevele - Některé z plevelů, které rostou mezi kulturními plodinami, mohou být jedovaté. Pokud je jejich výskyt hojnější, je vhodné je odstranit.
Indiánské obrazy z písku - Součástí tradiční indiánské kultury jsou rituální obrázky vytvářené kmenovým šamanem z různobarevného písku.
Jak se dříve pekl chleba, jehož pečení patřílo v dřívějších dobách k povinnostem hospodyně.
Aggtelecké jezero v Maďarsku patří mezi největší krasová jezera. Přibližně kilometr od jeho břehů je vchod do největších maďarských jeskyní Baradla.
Volavky - Volavkovití jsou nejpočetněji zastoupenou čeledí řádu brodivých. Jsou to vesměs statní ptáci, kteří mají vysoké nohy a klínovitý, velmi špičatý a dosti dlouhý zobák.
Jak chovat strašilky - Strašilky jsou zvláštní tvorové, které stojí za to pozorovat.
Pont Julien ve francouzské Provence je most pocházející z římské doby.
Truhlička lásky je jakýmsi šperkem truhlářské práce dávných dob.
Tramvajový most v Brně slouží tramvajové dopravě již od roku 1959.
Skály a skalní útvary, které mají často prapodivná jména a ke kterým se mnohdy váží nejrůznější pověsti a legendy, vznikaly během přírodních procesů.
Žluťásek řešetlákový - Když uvidíte, jak si za slunného dne vítr pohrává se světle žlutým nebo nazelenalým lístečkem, a lépe se podíváte, zjistíte, že je to motýl s křídly elegantně vykrojenými do špičky a oranžovou tečkou uprostřed každého z nich.
Zahrádka mnicha Cypriána a koření v ní pěstované.
Uzel - Obyčejný uzel na tkaničce polobotky může být základem vyřešení záhad vesmíru. A možná i cestou k vytvoření takzvané teorie všeho. Uzel totiž není jen pouhá klička, která slouží k pevnému spojení dvou konců.
Betlémská hvězda - Zřejmě každý zná hvězdu, která podle Bible dovedla tři mudrce z Východu do Betléma, kde se narodil Ježíš. Přinesli mu zlato, myrhu a hvězda je pak odvedla zpět.
Egyptský Stonehenge v Nabta Playa - Do kruhu o průměru 3,5 metru je zde rozestaveno osm protáhlých kamenů srovnaných vždy do páru.
Carevna Kateřina Veliká v čele Ruska - Byla slavná, uznávaná největšími filozofy Evropy i politiky ostatních států. Byla také zkažená a hříšná.
Včely, vosy, sršni: Co se od nich dá čekat? - Nebezpečí hrozící od tohoto hmyzu spočívá v bodnutí a otravě. U včel je žihadlo opatřeno zpětnými zahnutými háčky, kterými se při bodnutí fixuje do tkáně. Při odletu si včela vytrhává celé jedové ústrojí a hyne. Vosy a sršni zpětné háčky nemají a žihadlo mohou použít i několikrát.
A. C. Clarke byl jedním z předních autorů sci-fi literatury.
Prastará osada na břehu řeky Seiny - Podle nejnovějších nálezů na břehu řeky Seiny v době 7600 let před naším letopočtem existoval tábor, ve kterém se dočasně zdržovali kočovní lovci a sběrači.
Cesta velryb do moře - Předkem velryb byl nepříliš velký býložravec zvaný Indohyus, který byl pravděpodobně posledním článkem před definitivním sestoupením těchto savců zpět pod hladiny oceánů.
Vorvaní spánek - Britští vědci přinášejí překvapivé novinky z fyziologie kytovců. Podle britské studie publikované v časopise Current Biology vorvani prokazatelně spí hlubokým spánkem.
Freegani - Plýtvání inspirovalo vznik alternativního životního stylu freeganství, jeho vyznavači pro svou potřebu používají jen to, co jiní vyhodí.
Proč stoupne hladina moře roztáním ledovců - Proč se zvýší hladina moří roztáním ledovců, když při roztání ledu ve vodě tato nezmění svůj objem?
Vzácné kovy a polokovy bez nichž se dnešní technika neobejde. Jejich zásoby jsou však velmi omezené. Hrozí u některých vzácných kovů vyčerpání jejich ložisek? Jak vzácné kovy nahradit?
Rozhlas a Marconi - Dnes si již život bez rozhlasového přijímače dokáže představit jen málokdo. Tento běžný a každodenně používaný přístroj je dílem italského fyzika Guglielma Marconiho. Začátky výzkumu, který vedl k jeho vynálezu, se však datují do roku 1888, kdy německý fyzik Heinrich Hertz svými pokusy dokázal existenci rádiových elektromagnetických vln, které umožnily bezdrátové spojení.
Bourec morušový a pavučina - Vědci se snaží využít bource morušového při výrobě pavučiny.
Virus spalniček zlikvidoval rakovinný nádor. Padesátiletá Američanka Stacy Erholtzová souhlasila s účastí při experimentu, při kterém jí byla vpravena do těla masivní dávku viru spalniček. První aplikace léčby dopadla dobře, zhoubný nádor, který se jí začal tvořit, se nejprve zmenšil a pak zcela zmizel.