Oko

14 - Čtrnácté číslo

Neandrtálští umělci

Soška koně Až dosud se věřilo, že umělecká díla tvořil pouze Homo sapiens sapiens. Kostěnou sošku koně starou 30 až 36 tisíc let ale zřejmě vyrobili neandrtálci. Původně bylo její autorství připisováno moderním lidem, jejichž kosterní pozůstatky našli v roce 1931 v jeskyni Vogelherd němečtí archeologové z tübingenské univerzity. Pak bylo radiokarbonovou metodou zjištěno, že pozůstatky těchto lidí jsou staré pouze 4000 až 5000 let, zatímco soška je mnohonásobně starší. Člověk neandrtálský zřejmě přece jen vytvářel umělecká díla.

První pohled

První dvě až tři minuty rozhodují o tom, jaké budeme mít s člověkem vztahy. Zda přátelské, chladné nebo negativní. Výzkumníci z univerzity v americkém státu Ohio vytvořili náhodně 82 páry z univerzitních studentů mužského pohlaví. Část měla možnost spolu hovořit tři minuty, část šest minut a poslední část deset minut. Dojem, který studenti získali při prvním stkání, zůstal stejný i v těch případech, kdy měli možnost spolu být jen tři minuty. Potvrdily to i dotazníky vyplňované o devět týdnů později. Psychologové to vysvětlují tím, že sympatie, nezájem nebo odpor se vytvoří už v prvních vteřinách a určí i další chování lidí. Zda vztah pěstují, nestojí jim za řeč nebo je jim ten druhý odporný. Totéž údajně platí i o smíšených párech.

Charisma - Podle jedné definice je charisma určitou kvalitou individuální osobnosti, která ji odlišuje od ostatních lidí. Darem bohů, něčím, co člověk dostane do vínku.

Čaj Darjeeling patří k nejlepším a nejznámějším čajům na světě.

Perlivá voda - Elegantní skleněný přístroj na výrobu sodovky nebo perlivé minerálky. Nechyběl v žádné zámožnější anglické domácnosti z konce osmnáctého století. Tehdejší lékaři tvrdili, že pro zdraví je třeba vypít nejméně sklenici perlivé vody denně.

Krása je vizitkou, která otevírá dveře, významně ovlivňuje lidi a jejich vzájemné vztahy.

Humanoidi a androidi - Už více než půl století se lidé stále více spoléhají na počítače. Řada významných vědeckých objevů by se bez nich nemohla neuskutečnit. Objevují se inteligentní roboti, kteří se s nadsázkou dají označit za humanoidy. A také lidé s čipy, kamerami či dalšími součástkami a přístroji v těle. Teoreticky už dnes by bylo možné člověka s patřičným implantátem ovládat pomocí počítače. Zní to jako sci-fi?

Omluva - Umění omluvy je jako mávnutí kouzelnou hůlkou. Omluva dokáže napravit spáchanou škodu, uzdravit stará přátelství i zlomená srdce.

Capoeira - Pod tajemným názvem capoeira se skrývá bojové umění, pocházející z Brazílie, spojující tanec, sebeobranu, akrobacii a hudbu.

Sluneční hodiny patří mezi nejstarší vynálezy lidstva. Ve starověku a středověku představovaly nejdokonalejší způsob měření času. Dnes obdivujeme především jejich výtvarnou hodnotu. Sluneční hodiny známe již z říše egyptských faraonů. V helénistické době byly v řeckých městech běžným vybavením veřejné sluneční hodiny, do Říma se dostaly roku 263 př. n. l. jako válečná kořist za Sicílie. Ani po vynálezu mechanických orlojů ve středověku neztratily sluneční hodiny význam. Sloužily k jejich kontrole a nastavování.

Kudlanky - Barevná a tvarová rozmanitost kudlanek potvrzuje úžasnou mnohotvárnost říše hmyzu. Kudlanky mají mezi lidmi mnoho zanícených obdivovatelů, avšak pro své hmyzí sousedy znamenají smrtelné nebezpečí.

Skříňky, dózy, tabatěrky - Šperkovnice, pudřenky a tabatěrky patřily v dřívějších dobách k nezbytné výbavě vznešených dam i ctihodných džentlmenů. Dnes jsou ceněnými sbírkovými předměty muzeí.

Písek zdrojem energie - Německý profesor Auner přišel přednedávnem s originálním konceptem získávání energie ze saharského písku.

Čím se liší černý a zelený čaj, které se vyrábí z lístků čajovníku při použití rozdílného způsobu zpracování.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů