Oko

Levittown

Levittown
Levittown. Obrázek: Wikipedia, autor: Yerachmiel.

Město Levittown v americkém státě New York vzniklo v roce 1947 jako příměstské sídliště v blízkosti velkoměsta New York.

Zásluhu o výstavbu města Levittown má developerská firma Levitt & Sons, která zde začala hromadně stavět díky montování ze standardizovaných dílů levné typizované domy. Firma Levitt & Sons zůročila při výstavbě příměstského sídliště Levittown zkušenosti z válečných let, kdy realizovala armádní zakázky na hromadnou, levnou a rychlou výstavbu armádních objektů v Tichomoří. Díky vládním subvencím se v poválečném období zaměřila firma na oblast civilního stavebnictví.

V roce 1946 začala firma bratří Lewittů na Long Islandu ve vzdálenisti zhruba 40 kilometrů od Manhattanu srtavět obří příměstské sídliště, záhy pojmenované Levittown. Jejich dům ze standardizovaných dílů skýtal čtyři hlavní místnosti - v přízemí kuchyni, obývací pokoj a předsíň se schodištěm, v patře pak dvě ložnice a koupelnu. Domy se stavěly z montovaných částí na betonových základových deskách. Za příplatek pak firma přistavěla garáž, větší kuchyň se vstupem na zahradu či přízemní místnosti. Ceny se přitom držely při zemi.

Stavební postup se v nejvyšší možné míře blížil tovární výrobě, party dělníků se přesouvaly po jednotlivých domech a sestavovaly díly, které se montovaly jinde.

Podle vzoru Levittownu se pak po celých Spojených státech budovala podobná předměstí, symbolizující poválečný hospodářský vzestup střední třídy, která si mohla dovolit vlastní bydlení v blízkosti velkých měst. Několik kilometrů od velkoměsta se tak zrodil nový svět, kde muži sedali ráno do aut, vydávali se za prací, zatímco ženy na ně čekaly doma. Zrodilo se první americké předměstí a charakter USA se během jedné generace zcela proměnil.


Další články

Rozlehlý vavřínový prales na ostrově Madeira, jemuž zakroucené větve až šest set let starých stromů dodávají společně s mlhou místu mýtickou atmosféru.

Na horké maliny se hodí sklenička, do které horké maliny nalijeme společně s pudinkem, zmrzlinou a do jemna vyšlehanou šlehačkou.

Flexibilní forma zaměstnávání Home Office je výkon prácovní činnosti z domova mimo prostory vlastní kanceláře. Home Office prochází oboustranným růstem obliby.

Hliník slouží lidem, dnes pronikl do řady odvětví.

V lesnickém žargonu se slovem mrť označuje vrstva tlejícího listí a jehličí.

Devils Tower je unikátní a pověstmi opředený skalní monument na okraji Bear Lodge Mountains a Black Hills ve Wyomingu v USA.

Athénský přístav Pireus je nejznámější řecký přístav, významné průmyslové centrum.

Obec Liberk v malebném podhůří Orlických hor je unikátní souborem dřevěných staveb, mezi kterými viniká především dřevěný kostel sv. Petra a Pavla připomínající svojí podobou kostely, se kterými se setkáváme ve slovenských Karpatech.

Kamenný dolmen tvoří několik stojících menhirů, na které je položen plochý kámen nebo několik kamenů.

Různé sporty jsou individuální a kolektivní.

Prutovité keře maliny plodí sladká souplodí peckoviček.

V gotice je fiála zakončovací článek ve tvaru štíhlého obelisku.

Arboretum Americká zahrada Chudenice se nachází v lesním komplexu Žďár pod rozhlednou Bolfánek zhruba 2 kilometry od Chudenic.

Sůl je pro lidský organismus důležitá ovšem v úměrné míře.

Moskvu s Vladivostokem spojující Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční tratí na světě i hlavní dopravní tepnou Ruska.

Stromovitě rostoucí kapraďorosty začaly růst v devonu a největšího rozvoje dosáhly v útvaru karbonském a permském.

Příměstské sídliště v blízkosti velkoměsta New York Levittown vzniklo v roce 1947, kdy zde developerská firma Levitt & Sons začala hromadně stavět díky montování ze standardizovaných dílů levné typizované domy. Podle vzoru Levittownu se následně po celých Spojených státech začala v podobném duchu stavět předměstí, symbolizující poválečný hospodářský vzestup střední třídy, která si mohla dovolit vlastní bydlení v blízkosti velkých měst.

Články:

Prutovitý keř ostružina malina plodí plody známé jako maliny. Divoké jsou menší, vyšlechtěné větší.

Francouzský průmyslník Louis Renault je spoluzakladatel stejnojmenné automobilové firmy.

Metamorfovaná hornina s břidličnatou strukturou fylit vznikla částečnou přeměnou jílových usazených hornin, zejména břidlice.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů