Oko

Americká zahrada Chudenice

Americká zahrada Chudenice
Americká zahrada Chudenice. Obrázek: Wikipedia, autor: Klára Švaříčková.

Arboretum (dendrologická zahrada, což je zvláštní botanická zahrada specializující se na výzkum a pěstění dřevin) Americká zahrada Chudenice se nacházína Klatovsku v lesním komplexu Žďár pod rozhlednou Bolfánek zhruba 2 kilometry od obce Chudenice.

Americkou zahradu založil v roce 1842 hrabě Evžen Černín jako školku okrasných dřevin pro park u nedalekého zámku Lázeň.

S nejucelenější sbírkou severoamerických dřevin na našem území patří Americká zahrada Chudenice k nejvýznamnějším památkám svého druhu na území ČR. Vedle dendrologické unikátnosti má Americká zahrada i estetický a krajinotvorný význam.

Americkou zahradou prochází naučná stezka Chudenice a lesní komplex Žďár.

Americkou zahradu vlastní stát, hospodaří zde Lesy ČR, oficiální správu nad tímto chráněným územím vykonává AOPK ČR - Správa CHKO Český les.

Lokalita Americké zahrady Chudenice o rozloze 1,88 hektarů nacházející se v nadmořské výšce 585 metrů nad mořem byla v roce 1969 vyhlášena Ministerstvem kultury chráněným územím (dnes má status národní přírodní památky).


Další články

Hlodavec pocházející z Východní Afriky rypoš lysý se dožívá velmi dlouhého věku a odolává rakovině. Za pozornost stojí také skutečnost, že rypoš lysý žije v atmosféře, v níž by se jiný savec udusil.

Jantarová komnata proslula i jako osmý div světa. Jantarová komnata je místnost s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru.

Grafický beton je technologie úpravy povrchu betonu poskytující široké možnosti využití při výrobě fasádních panelů, desek, protihlukových stěn apod.

Oxid dusný neboli rajský plyn nachází díky nízké toxicitě uplatnění především v medicíně jako bezpečné anestetikum i analgetikum.

Nápojové kartony slouží k uchovávání nápojů.

Francouzská Akvitánie nese název bývalého Akvitánského vévodství.

První doložený sithský vládce byl Marka Ragnos.

Pohádková Jeskyně víl v Českém Švýcarsku je pískovcový převis vytváří nad pravým břehem Křinice ve střední části Kyjovského údolí.

Císař Peťas a císařovna Wu, vládkyně Podnebesí.

Runy mají původ v keltské abecedě a připisuje se jim moc věšteb.

S Alienou jsme se právě vrátili z procházky.

Velice tvrdé, pevné, pružné a přitom trvanlivé a vlivům počasí odlávající dřevo teak se používá na výrobu venkovního zahradního nábytku, palub lodí a dalších produktů, které jsou vystavené vlivům počasí.

Lehký frachťák Starlight je navržen ve tvaru letícího křídla.

Aktivní uhlí má pórovitou strukturou a velký vnitřní povrch, díky čemuž může adsorbovat široké spektrum látek.

Fúzní elektrárna 178 vyrábí elektrickou energii.

Americká zahrada Chudenice tvoří nejucelenější sbírku severoamerických dřevin na našem území.

Další články:

Keltská společnost tvořená vládnoucí vrstvou, svobodnými řemeslníky, rolníky a vojskem.

Moskvu a Vladivostok na Dálném východě spojující Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční trať na světě i hlavní dopravní tepna Ruska.

Rozlehlý vavřínový prales na ostrově Madeira, jemuž zakroucené větve až šest set let starých stromů dodávají společně s mlhou místu mýtickou atmosféru.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů