Vitamin C neboli kyselina askorbová. Kolem tohoto vitaminu vznikla celá řada mýtů. Některé z nich se zakládají na pravdě, jiné ne.
Každý farmaceut bude tvrdit, že vitaminové tablety jsou mnohem účinnější než přírodní vitamin C, a tudíž nezbytně nutné. Mnozí lékaři naopak považují tyto doplňky za zbytečné, protože podle nich samotná strava dodává vitaminu dostatečné množství s mnohem větší působností. Vědecký výzkum neprokázal, že by jedna z variant byla účinnější než druhá. Co do chemického složení jsou přírodní a syntetický vitamin C identické. Nejméně dvě studie, které sledovaly celkem osmdesát lidí, zkoumaly, zda tělo přírodní formu vitaminu absorbuje lépe než tu vyrobenou. Nebyl zjištěn žádný rozdíl, ať už šlo o vitamin v plazmě nebo ten, který zachycují bílé krvinky.
Odborný název:
kyselina L-askorbová
Vitamin rozpustný ve vodě.
Základní funkce v organismu:
potřebný k tvorbě kolagenu, bílkoviny nezbytné pro zdravé zuby, kosti, dásně, chrupavky a kůži, významný antioxidant (chrání tkáně proti působení volných radikálů a kyslíku), usnadňuje vstřebávání železa.
Příznaky nedostatku:
únava, ztráta chuti k jídlu, záněty dásní, šupinatost kůže, pomalé hojení ran. Vážný nedostatek: kurděje, duševní poruchy, vnitřní krvácení vedoucí k anemii.
Hlavní zdroje (mg/100g):
petržel (200), kiwi (30-200), černý rybíz (130-200), citrusové plody (40-80), jahody (60), papriky, šípky, brambory...
Francouzský Úřad pro zdravotní bezpečnost potravin (Afssa) upozornil v roce 2000 na riziko vytvoření návyku na vitamin C a na vznik kurdějí při jeho náhlém vysazení. Ani jeden z těchto jevů nebyl při vědeckých studiích vedených od roku 1970 pozorován. Vitamin C nepředstavuje podle těchto studií pro zdravé jedince žádné velké nebezpečí ani ve větších dávkách. Může způsobit pouze průjem. Nedávno vědci analyzovali čtrnáct dvojitých pokusů naslepo, při nichž byla dobrovolníkům podávána dávka 1000 a více miligramů vitaminu C denně oproti placebu v kontrolní skupině. Pokusů se účastnilo 1599 osob, celková délka trvání byla 3724 dny. Kromě lehkých zažívacích potíží nebyly zjištěny žádné nežádoucí vedlejší účinky.
V roce 1998 proběhla světem zpráva, že vitamin C může být ve vysokých dávkách mutagenní a karcinogenní. Celý vědecký svět podrobil autory tvrzení ostré kritice, takže nakonec pouze prohlásili, že jejich studie "ukázala, že tento vitamin nemá žádné hloubkově působící ochranné účinky". Nicméně lidé s močovými kameny nebo s nedostatečností ledvin (renální insuficience) by měli omezit denní dávku doplňkového vitaminu C na 100 až 200 mg. Ti, kdo trpí ledvinovými kameny, by neměli tyto doplňky používat vůbec.
Říká se, že pokud je člověk unavený a vyčerpaný, pořádná dávka vitaminu C ho postaví na nohy. Z teoretického hlediska by to mohla být pravda. Tento vitamin podporuje tvorbu dopaminu, látky centrálního nervového systému, která má souvislost s bdělostí a bystrostí. Bohužel žádná studie takové účinky ústního podávání na zdravého člověka neprokázala. Pokud jde o nitožilní podávání vitaminu C, mohlo by možná pomoci při syndromu chronické únavy. Pro tuto hypotézu zatím chybí potřebný vědecký materiál.
Vitamin C vyvolává nespavost. Taková informace se někdy objevuje na příbalových letácích u preparátů obsahujících tento vitamin. Nezakládá se na žádném prokazatelném faktu. V přísných podmínkách klinického experimentování nevyvolal vitamin C nikdy byť náznak nespavosti ani ve vyšších dávkách. Jedna studie naopak dokázala, že masivní dávky vitaminu prodlužují spánek vyvolaný pentobarbitalem u laboratorních myší.
Americký chemik a dvojnásobný držitel Nobelovy ceny Linus Pauling publikoval v roce 1970 kontroverzní knihu, v níž radí bojovat proti nachlazení a rýmě vysokými dávkami vitaminu C. Spor o účinnost této metody se vede dodnes. Jeden lékař z helsinské univerzity proto v roce 1999 analyzoval 21 studií, které používaly denní dávku vitaminu C vyšší než 1 g oproti placebu v kontrolní skupině. Výsledek: pokud byl vitamin podán v počáteční fázi, tj. během prvních čtyřiadvaceti hodin, snížil příznaky i trvání nachlazení o 23 %. Jiní dva experti porovnali třicet studií s různými dávkami vitaminu a došli k závěru, že při užívání doplňkového preparátu došlo k lehkému zlepšení (10 procent). Výraznější efekt byl patrný při dávkách nad 1 g denně. V roce 2002 byly provedeny dvě velké studie oproti placebu. Jedna zjistila, že vitamin C přinesl skutečné zlepšení, druhá, že je zcela bez účinku.
Podle francouzského Afssa potřebuje dospělý člověk denně 110 mg vitaminu C, děti šedesát až devadesát mg, těhotné a kojící matky 120 až 130 mg. Tým doktora Levina z Marylandu stanovil v roce 1996 denní dávku na celých 200 mg. Studie z roku 2001 tuto hranici ještě zvýšila. Teprve 500 až 1000 mg vitaminu C denně prý účinně chrání tkáně před stárnutím vyvolaným kyslíkem a volnými radikály. Optimální dávka by se tedy pohybovala mezi 200 a 500 miligramy. Pokud se konzumuje méně než 200 mg vitaminu C denně, vzrůstá podle epidemiologů riziko úmrtnosti. Stravovací režim našich paleolitických předků, který je prý nejlépe přizpůsobený genetické výbavě člověka, dodával asi 500 mg vitaminu C denně.
Tabák ničí velice rychle zásoby vitaminu C v těle a znásobuje škody, které na tkáních a buňkách způsobují volné radikály. Aby kuřáci měli v krvi tolik vitaminu, kolik ho mají lidé nekouřící, kteří zkonzumuní denně 60 mg, musela by se jejich denní dávka vitaminu C pohybovat kolem 250 mg.
Další články
Med jako součást lidového léčitelství byl aplikován především na lehčí poranění a popáleniny. Řezné rány se takto hojily bez větších jizev.
Sluneční brýle poskytují ochranu proti škodlivé složce slunečních paprsků.
Brambory jsou nutričně vyváženou potravinou.
Virová hepatitida C, nemoc nazývaná také tichá epidemie.
Čaj obsahuje vitaminy skupiny B, zejména B1 a B2, vitaminy A, C, E, K a také P. Ten přispívá k hromadění kyseliny askorbové (vitamin C) a zvyšuje imunitní schopnost organismu.
Javorový sirup je zahuštěná míza kanadských javorů.
Kyselina močová je původce nemoci zvané dna.
dostatečný a kvalitní spánek má pozitivní účinek na lidské zdraví.
Chronický zánět jako příčina vážných onemocnění
Korejský ženšen