Oko

Tuje západní

Tuje západní
Tuje západní (Thuja occidentalis L.). Obrázek: Wikipedia, autor: Albertyanks Albert Jankowski.

Až dvaceti metrů výšky a síly kmene kolem osmdesáti centimetrů dorůstající strom tuje západní se vyznačuje úzkou kuželovitou korunou a vodorovně odstávajícími, plochými větévkami.

Na zimu se koruna tuje západní zbarvuje do hnědozelena.

Borka je žlutohnědá a odlupuje se v úzkých podélných pruzích a třásních. Vrcholový výhon je vztyčen, postranní jsou zploštělé, svrchu tmavě zelené, na rubu žlutozelené, bez bělavé kresby. Šupinaté jehlice stojí na větévce ve dvojitých párech. Středové jehlice mají zřetelné pryskyřičné žlázky, špičky postranních jehlic jsou dovnitř zahnuté.

Šišky tuje západní jsou oválného tvaru, skládají se ze 4-5 párů plodních šupin, jsou krátce stopkaté, převislé. Pod každou šupinou jsou dvě drobná, do stran smáčklá semena s blanitým, nahoře i dole vykrojeným lemem.

Přirozená oblast rozšíření tuje západní zahrnuje východní části Severní Ameriky, kde roste především v údolích řek a potoků na mírně zbahněných půdách. Do Evropy byla přivezena v roce 1540 a hojně se zde pěstuje v parcích a místy i v lesích./p>

Tuje západní odolává mrazu, je málo náročná na světlo a živiny v půdě, pokud je půda dostatečně vlhká. Její růst je pomalý.

Tento strom vytváří mnoho okrasných forem, které se rozmnožují nejčastěji vegetativně roubováním nebo řízky.

Jemně vláknité hnědočervené dřevo tuje západní je houževnaté a trvanlivé. V Americe se dřevo tuje západní v hojné míře používá k vodním stavbám.


Další články

Škroby jsou konečný produkt fotosyntézy rostlin. Využití nacházejí škroby například v potravinářství, v kvasném průmyslu, ve farmacii, k výrobě lepidel, nátěrů a apretur a pro výrobu škrobových derivátů.

Nasycený uhlovodík propan je společně s butanem součástí běžně používané topné směsi uhlovodíků, označované jako propanbutan.

Anilin se používá při výrobě barviv a léčiv.

Velice tvrdé, pevné, pružné a přitom trvanlivé a vlivům počasí odlávající dřevo teak se používá na výrobu venkovního zahradního nábytku, lodí a dalších výrobků, které musí přežít vystavení vlivům počasí.

Benzen se používá v průmyslu jako rozpouštědlo a jako výchozí látka pro výrobu řady výrobků. V malém množství se přidává do benzínu pro zlepšení oktanového čísla.

Jantarová komnata proslula i jako osmý div světa. Jantarová komnata je místnost s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru.

Pro Alienu se na rožni otáčí celý vůl (čtyřnohý a dvourohý).

Bezbarvý plyn bez chuti a zápachu oxid uhličitý slouží i jako hnací plyn a ochranná atmosféra pro potravinářské účely.

Potomek Johna Connora je drsnej po své matce Cameron, terminátorce osmistovkové typové řady T-889F.

Oxid dusný neboli rajský plyn nachází díky nízké toxicitě uplatnění především v medicíně jako bezpečné anestetikum i analgetikum.

Náhradní díly pro T-7T Tetrapod.

Francouzská Akvitánie nese název bývalého Akvitánského vévodství.

Náhradní díly pro G9 Rigger.

Pohádkově vypadající Jeskyně víl v Českém Švýcarsku je pískovcový převis vytváří nad pravým břehem Křinice ve střední části Kyjovského údolí.

Fúzní elektrárna 181 vyrábí elektrickou energii.

Strom tuje západní má úzkou kuželovitou korunu.

Další články:

Arboretum Americká zahrada Chudenice se nachází v lesním komplexu zhruba 2 kilometry od Chudenic.

Moskvu a Vladivostok na Dálném východě spojující Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční trať na světě i hlavní dopravní tepna Ruska.

Oxid zirkoničitý neboli zirkonia je bílá krystalická látka.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů