Oko

Akutní zánět průdušek (bronchitida)

Akutní zánět průdušek (bronchitida)
Akutní zánět průdušek (bronchitida). Obrázek: Wikipedia, autor: BruceBlaus.

Akutní zánět průdušek (bronchitida) je ještě o něco zrádnější než chřipka. Na rozdíl od ní ho totiž mohou vyvolat nejen viry, ale i bakterie. Včetně chlamydií, kterých je, pokud se již jednou v těle objeví, těžké se zbavit.

Průdušky vedoucí vzduch do plic a z plic jsou trubicové orgány v hrudní dutině. Zánět průdušek začíná stejně jako chřipka, se kterou jej bez patřičného vyšetření lze snadno zaměnit - suchým, dráždivým kašlem, který se později mění ve vlhký. Nemocný vykašlává žlutozelený hlen. Dále jsou typické únava, schvácenost, dušnost, bolest kloubů. Teplota bývá nižší, než je tomu u zálalu plic. Pokud přetrvávají potíže delší dobu než tři čtyři dny a stav se spíše zhoršuje, je třeba navštívit lékaře.

Lékař si pacienta poslechne fonendoskopem, zjistí intenzitu a charakter kašle. Když poslechem zjistí zánět průdušek, analýzou vzorku hlenu nechá určit, zda má choroba původ bakteriální či virový a podle toho nasadit vhodnou léčbu.

Obvykle se nasazují tzv. bronchodilatační léky ve formě aerosolových sprejů, které rozšiřují průdušky. Podpůrný efekt mají zvlhčovače a čističky vzduchu, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a dechová cvičení. Pomáhají i solné jeskyně. Důležitou roli hraje také zabezpečení dostatečného příjmu tekutin, časté větrání a zvlhčování vzduchu v místnosti.

Přecházet aktuní bronchitidu se nevyplácí, může se totiž rozvinout v zápal plic nebo přejít do chronického stadia. V takovém případě trvají intenzivní záchvaty kašle měsíce nebo se opakují několikrát do roka a zhoršují se i po menší námaze.

Pokud se akutní zánět průdušek neléčí, což je typické především u kuřáků, kteří si na ranní kašel zvyknou a své potíže neřeší s lékařem, může se rozvinout do chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).


Další články

Hemeroidy u konečníku se projevují krvácením.
Tvrz Draheničky byla během doby využívána pro zemědělské účely.
Tvrz Šumburk nechaly vystavět dvě dcery Petra Boryně.
Zámek Spálené Poříčí je celoročně přístupný v daných hodinách.
Popínavé letničky dokážou vytvořit stěnu zeleně.
Sladkovodní žralok Xenacanthus žil koncem prvohor.
Žralok liščí žije na širém moři.
Pahorek Lykavittos skýtá pohled na Athény z výšky, své kouzlo má při východu slunce.
Žralok modrý obývá volné moře.
Chronický zánět je příčina vážných onemocnění, pokud se neléčí.
Rychlospojky na hadice umí usnadnit zalévání, jen jednoduše nacvaknete hadici a můžete zalévat.
Vorvaňovec zobatý je rekordman v potápění, pod vodou vydrží až 137 minut.
Hadice černá obývá písčitobahnité dno Středozemního moře.
Popínavé rostliny využívají nejbližší vhodné opory.

Akutní zánět průdušek (bronchitida) často doprovází nachlazení nebo na něj navazuje. Jde o onemocnění často provázené kašlem a zvýšenou teplotou.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů