Magic the Gathering je systém sběratelsko-hracích karet, který získal po celém světě miliony příznivců. Má své celonárodní i celosvětové turnaje a láká téměř všechny věkové kategorie.
Hra Magic the Gathering vznikla v USA v roce 1992. V čem spočívá její princip? Jejím cílem je zjednodušeně řečeno zabít soupeře. Ne doopravdy, ale prostřednictvím karet snížit počet jeho životů z dvaceti na nulu. Používají se kombinace, které se trochu podobají hře v šachy. Karty se dělí na čtyři základní skupiny: creatures - tvorové s nadpřirozenými schopnostmi, lands - země, artifacts - artefakty a sources neboli kouzla.
Každá skupina karet má ve hře jinou funkci. Například země poskytuje energii k použití dalších kouzel. Kouzla se dají použít pouze jednou a poté se odkládají na tzv. hřbitov. Tvorové jsou karty stálé neboli permanenty a mají útočná a obranná čísla.
Proniknout do světa Magic the Gathering není nijak snadné. Hra má složitá pravidla vyžadující jak matematické kombinace, tak bujnou fantazii, protože jde o svět s fantasy atmosférou plnou magie a kouzel. K dispozici je v současné době více než 6000 různých hracích karet, z nichž si hráč může vybírat k sestavení vlastní sady.
Tento zvláštní koníček má na sedm milionů fanoušků po celém světě. 600 tisíc z nich je zařazeno do oficiálních soutěžních kategorií. Oblíbeností předčí Magic the Gathering i některé tradiční karetní hry. Například ve Francii je zaregistrováno třicet tisíc hráčů, což je třikrát více, než kolik má členů místní federace tarotu. Podobně jako bridž nebo poker má i Magic the Gathering své profesionály. Jedním z nich je Švéd Mattias Jorstedt, který si z posledního mezinárodního turnaje v japonské Jokohamě odvezl cenu v hodnotě 30 000 eur.
Základní balíček neboli deck obsahuje šedesát karet a přijde v průměru na dvanáct eur. K tomu je třeba pořídit ještě dobíjecí sadu - booster, jejíž cena se pohybuje kolem 3,8 eura. Některé zvlášť silné karty byly vyrobeny v limitovaných sériích, jsou vzácné a tomu odpovídá i jejich cena. Nejsilnější karta s označením Black Lotus se na speciálních burzách prodává v přepočtu za 20 tisíc korun. Do sestavení vlastní hry investují hráči přibližně 300 eur. Ti, kteří hrají profesionálně a chtějí mít co nejlépe propracovanou sérii, zaplatí ovšem mnohem více.
Za vznikem Magic the Gathering stojí dva lidé. Richard Garfield, bývalý profesor kombinatoriky na Pensylvánské univerzitě, který vytvářel hry už od patnácti let, a Peter Atkinson pracující dlouhá léta jako inženýr u společnosti Boeing. Jejich kariéra připomíná klasický americký sen. Podobně jako Larry Page a Sergey Brin začínali v obyčejné garáži a podařilo se jim dospět k úspěchu. Myšlenka zkombinovat karty sběratelské, v USA velmi oblíbené, s hracími, se ukázala být geniální. První vydání z roku 1993 plánované na šest měsíců se rozprodalo během šesti týdnů. Přispělo k tomu i výtvarné zpracování karet inspirované ilustracemi k fantasy literatuře. Dalším strategicky výhodným krokem byla myšlenka rozšiřovat možnosti hry při každé nově vydané sérii.
V oblasti Magic the Gathering spolu soupeří tři největší výrobci: Hasbro-Wizard of the Coast, Decipher a Konami. Na trhu existuje asi patnáct karetních her, které je možné sbírat. Jedna z nich využívá úspěchu filmové trilogie Tolkienových příběhů a čerpá ze světa Pána prstenů. Japonská firma Konami se snaží přitáhnout co nejmladší zájemce. Vytvořila proto hru Yu-Gi-Oh! inspirovanou anime seriálem, který běží na některých televizních stanicích.
Další články
Informace o hře Mage knight Apocalypse.