Miliardy a miliardy moskytů znepříjemňují obyvatelům i turistům navštěvujícím Floridu život. Moskyti zde představují tak závažný problém, že jsou proti nim nasazována vysloužilá vojenská letadla z dob druhé světové války, která nad floridskými bažinami provádějí rozsáhlé chemické postřiky. Moskyti, kteří se líhnou ve floridských bažinách, vytvářejí tak hustá hejna, že jimi zadusí hovězí dobytek.
Během léta volá denně na středisko rychlé pomoci proti moskytům až pět set lidí. Letadla operují z druhoválečné letecké základny. Protimoskytová eskadra je tvořena třinácti vrtulníky a pěti letadly Douglas C-47, které rozprašují chemický prostředek Malathion.
Helikoptéry Huyes pronikly do povědomí veřejnosti díky svému působení během vientnamské války. Také letadla Douglas C-47 se mohou pochlubit dlouhou a zajímavou historií. Za války se jim říkalo "vzdušné vlaky". Jsou vojenskou verzí letounů DC-3, které přinesly krok vpřed do civilního letectví. Douglas C-47 byly nejpoužívanější vojenské dopravní letouny ve druhé světové válce, poté sloužily i v korejské válce, tvořily páteř vzdušného mostu do západního Berlína a zúčastnily se i války ve Vietnamu. Dnes tato letadle létají na dlouhých trasách nad rozlehlým územím o rozloze 2600 kilometrů čtverečních, kde jsou jejich nepřáteli moskyti. Když eskadra letadel Douglas C-47 poprvé vzlétla postřikovat krajinu, většina obyvatel si myslela, že vypukla válka. Dnes si již obyvatelé Floridy na burácející letadla na obloze zvykli. Letadlo Douglas C-47 pojme do nádrží ve svém trupu takové množství chemického prostředku, který vydrží na přibližně čtyřicet minut postřiku.
I když chemický prostředek Malathion, který je při postřiku používán, údajně pro člověka i jiné savce neškodný, obyvatelé zůstávají během postřiků doma a ven nepouštějí ani dobytek ani domácí mazlíčky. Někteří dokonce na celé letní období, kdy se chemické postřiky provádějí, krajinu opouštějí.
Nadměrné rozmnožení moskytů je značně nebezpečné. Husté hejno moskytů dokáže zvíře, které je vdechne, zadusit. Moskyti jsou také přenašeči viru encefalitidy, který každoročně v oblasti floridských bažin stojí za smrtí několika desítek lidí a dalších několik set skončí v nemocnici. Jako zajímavost lze zmínit i příběh, kdy se jeden moskyt dokázal vloudit i na palubu amerického raketoplánu Endeavour a znepříjemňovat astronautům pobyt ve vesmíru.
Moskyt je člověku v tomto boji důstojným soupeřem. Zatím totiž zdaleka není jasné, kdo vítězí. Moskyti si totiž postupně vytvářejí proti Malathionu imunitu a tak se uvažuje o nasazení nových chemických postřiků a o navých formách boje proti nim. Jednou z nich jsou obrovští moskyti-kanibalové, dovezení na Floridu z Barmy, kteří si na svým malých floridských příbuzných rádi pochutnají.
Další články
Brutnák lékařský vytváří přízemí listové růžice.
Hora Radobýl se tyčí v Českém středohoří.
Naše sluneční soustava se vyvinula kolem centrální hvězdy Slunce.
Korálový ostrov Aldabra tvoří korálový vápenec.
Kozlík lékařský roste u nás dosti hojně.
Sluneční energie bude k dispozici ještě miliardy let.
Celoročně přístupný zámecký park Blatná byl vybudován v jižních Čechách.
Pražský park Cibulka byl založen v 19. století.
Libeček lékařský má tlustý větvený oddenek.
Severočeská hora Milešovka skýtá ze svého vrcholu nádherný výhled.
Na ostrov Martinik připlul Kryštof Kolumbus v roce 1502.
Na sluneční skvrny věda nahlíží jako na magnetické útvary.
Podle slunečních hodin se lze řídit pouze během části dne, kdy svítí slunce.
Brodivý pták kolpík bílý se živí především vodním hmyzem.
Při hubení moskytů ve floridských bažinách se používají letadla Douglas C-47 provádějící nad bažinami chemický postřik.
Články:
Na ostrov Zanzibar mířily v dřívějších dobách obchodníci a kořením.
Hora Fuji se tyčí do výšky 3776 metrů nad mořem.
Osmahnuté topinky s kuřecí směsí posypeme nastrouhaným sýrem.