Pohled na dlouhou čínskou zeď, která při své stavbě spotřebovala najvíce materiálu a nejvíce pracovních sil v historii, skýtá vskutku nevídaný zážitek. Dokonce mezi lidmi koluje legenda, že jediná lidská stavba, kterou američtí astronauti viděli pouhým okem z povrchu Měsíce, byla právě dlouhá čínská zeď. Svým vzhledem se podobá draku, který se plazí po horách. Ostatně, její počátek nese jméno Dračí hlava pijící vodu z Pochajského zálivu.
Celkovou délku dlouhé čínské zdi je těžké odhadnout. Číňané o ní hovoří jako o "zdi dlouhé deset tisíc li", přičemž výraz deset tisíc je v čínské kultuře tradičně synonymem nezměrného množství. Není správné představovat si ji jako nezničitelné hradby, které chrání Čínu proti zbytku světa. Účelem zdi, pro který byla zbudována, bylo zabránit útokům Mongolů ze severu a severozápadu. Vedle hlavní obranné linie, která se táhne od turkmenských stepí v délce 3460 kilometrů na východ až k pobřeží Žlutého moře, jsou její součástí také četné postranní zdi paralelní s vnějšími hradbami a zdi, které sloužily k ochraně určitých oblastí země.
Další články
Cuketová buchta se zakysanou smetanou do které vmícháme sníh z bílku.
Souhvězdí Ryb, kde se nyní nachází jarní bod.
Blatouch bahenní rozkvétá brzo na jaře.
Karpatský chrám sv. Michaela Archanděla ve kterém se konají pravidelné nedělní bohoslužby.
Klanopraška čínská obnovuje tělesné síly.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Cuketové karbanátky s mletým masem zprudka osmažíme v rozpáleném oleji.
Rak bahenní dorůstá velikosti okolo 15 centimetrů.
Menkaureova (Červená) pyramida dosahuje výšky 66 metrů.
Pomněnka bahenní je středně vysoká bylina.
Slunečnice roční symbolizuje odraz zlatého slunce.
Tradiční čínská medicína má kořeny hluboko v minulosti.
Slunečnice se dají pěstovat v květináči i na zahradě, potřebuje mnoho slunce.
Kustovnice čínská se stává hitem.
Dlouhá čínská zeď je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou, který byl do dnešní podoby dobudován za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století.