Původní domovinou křepela kalifornského (Callipepla californica) je tichomořské pobřeží Severní Ameriky od jihozápadního Oregonu až po poloostrov Dolní Kalifornie. S úspěchem byl vysazen ve státech Washington, Arizona, Utah, Nové Mexiko, na Havajských ostrovech, Novém Zélandě a v Chile.
Nejnápadnější ozdoba samečka je chocholka na temeni, která se skládá ze čtyř tmavých per u hlavy úzkých, na konci širokých, směřujících obloukem dopředu. Čelo je žlutavě bílé s černým čárkováním. Bílým páskem oddělený vršek hlavy je černý a směrem dozadu přechází do kaštanově hnědé barvy. Líce, brada a hrdlo jsou černé a ohraničené bílým pruhem. Peří na zadním krku, po stranách krku a na horním hřbetě je šedé s černými okraji a bílými skvrnami na koncích, čímž vzniká perličkování. Ostatní vrchní část těla je olivově hnědá, vole modrošedé. Spodní část těla je žlutá a hnědá, černý proužek a okraj na každém peru tvoří šupinovitou kresbu. Strany jsou hnědavé se žlutobílými podélnými pruhy. Letky jsou olivově hnědé, bíle lemované, ocasní pera šedá. Samička má chocholku menší, chybí jí černá barva na hrdle a hnědá na spodní části. Ostatní kresba je nápadně matnější. Délka dospělého ptáka je 23,5 až 25 cm, křídlo 11 cm a ocas 8 cm.
Křepel kalifornský obývá listnaté lesy na svazích a v údolí. Mnohde žije i na vinicích, v zahradách a sadech, avšak zůstává plachý a nedůvěřivý. Mimo dobu hnízdění tvoří hejna, která se na počátku dubna rozpadají na páry. Samička snáší do jamky na zemi, a zatímco sedí na vejcích, sameček hlídá opodál. Pouze pokud samička zahyne, sedí na vejcích a vychovává mláďata samec.
Do Evropy je dovážen od roku 1837. Ve voliéře snáší samička množství smetanově bílých, tmavohnědě tečkovaných vajec, avšak zřídka je vysedí sama. po snesení 30 vajec bychom měli pár rozdělit. Vajíčka podkládáme zakrslé slípce domácí drůbeže.
Pokud dáme vyjíčka do líhně, musíme si pro kuřátka obstarat bedničku se žárovkou, kde se mohou kuřátka přibližovat nebo vzdalovat od tepelného zdroje. Líhnou se po 22 dnech. Ve stáří 9 dnů již vylétnou na větev a ve 4 týdnech jsou samostatná. Kuřátkům dáváme kukly lučních mravenců, pokud je nemáme, vaječné krmivo, bílkovinnou směs pro kuřata, rozřezané moučné červy, jemně nasekané kopřivy, řebříček, smetanku lékařskou (pampelišku) nebo salát. Postupně přidáváme proso.
Ve společnosti drobných ptáků působí večerním hřadováním zmatek.
Další články
Kamenný les Pobiti Kamani poblíž města Varny v Bulharsku.
Historie pily která je známa od roku 2700 př. n. l.
Ostrov Aldabra patří ke druhému největšímu korálovému atolu planety.
Chrobáci pečují o své potomstvo.
Jerseyský skot dostal jméno podle ostrova Jersey.
Pampeliška je smetanka lékařská a v každém květu má velké množství semen.
Francouzský jídelníček se mění.
Kudu velký obývá africké savany od Čadu a Etiopie po jih Afriky.
Historie praní prádla, mýdla a praček.
Ostrov Martinik nazývají Indiáni ostrovem květin.
Vosík francouzský si staví malé hnízdo.
Francouzské Antily Guadeloupe a Martinik a další menší ostrovy.
Křepel kalifornský je malý hrabavý pták z čeledi křepelovitých. Patří mezi velmi společenské ptáky a obvykle žije v nepočetných hejnech.