Švýcarského architekta Le Corbusiera (1887-1965) mnozí oslavovali jako zvláštního, originálního génia. Další ho kritizovali jako původce moderní a často ošklivé architektury dvacátého století. V roce 1951 po mnoha zklamáních mohl konečně uskutečnit svůj sen - postavit celé město. Pozvání dostal z Indie. Severní stát Paňdžáb ztratil své hlavní město Láhaur, které při dělení států v roce 1947 připadlo Pákistánu. Čandígarh se měl stát prvním nově postaveným městem v Indii od roku 1728, kdy byl založen Džajpur. Stavební práce již začaly, když jeden z vedoucích architektů přišel o život při leteckém neštěstí. Poté byl pozván Le Corbusier, aby ve stvbě pokračoval. Podle předpokladů měl navrhnout jen větší vládní budovy, ve skutečnosti ale přepracoval celý plán města.
Místo leží pod pohořím Siwalik mezi dvěma řekami. Bylo vytvořeno velké umělé jezero s pohodlnou procházkovou cestou a po celém městě byly vysázeny kvetoucí stromy. Město je rozčleněno do sektorů, oddělených širokými bulváry. Mnohé z hlavních budov jsou postaveny na pilířích. Le Corbusier navrhl reprezentativní vládní budovu, parlament a budovu soudu. Palác guvernéra, který plánoval, nebyl realizován. Hlavní osu města tvoří jedna široká ulice. Na jedné straně měla stát výšková vládní budova, na druhé straně soudní budova. Tak bylo město skutečně realizováno. Budovy a ulice byly silně kritizovány, protože se neorientují podle lidských potřeb a proporcí, přestože Le Corbusier používal svůj vlastní měrný systém zvaný jako Modulor, který se zakládal na tom, že mírou všech věcí je člověk.
Pojetí Čandígarhu bylo napadáno i proto, že byl koncipován jako město s čilým automobilovým provozem. A bylo tomu tak v zemi, kde jen velmi málo lidí mělo auta. Kritikové zastávali názor, že architekt naplánoval město Čandígarh, aniž by se namáhal navštívit Indii a seznámit se s indickým způsobem života.
Nejnápadnější je budova soudu, jejíž fasáda je vybavena geometrickými "sluncolamy", což je Le Corbusierův vynález, který vyzkoušel poprvé ve třicátých letech dvacátého století. Je to hluboká mříž, která pokrývá fasádu budovy, a tím zabraňuje pronikat plnému slunečnímu osvětlení. Tento systém se zdál být vhodný především pro indické klima.
Další pozoruhodností Čandígarhu je růžová zahrada, která je údajně největší v celé Asii, a okázale originální skalka v blízkosti jezera.
Další články
Dešťová voda je zdroj budoucnosti a zítřejších dnů.
Kámen spilit se zdá být neúhledný.
Petrovy kameny patří k známým místům nejvyšší části Hrubého Jeseníku.
Co znamená, když se řekne Velká Británie a jaký je význam tohoto pojmu.
Trepanace lebky byla prováděna až do středověku.
Rosettská deska byla klíčem při luštění egyptského písma.
Jezero Magadi vzniklo zalitím trhliny v zemské kůře.
Sysel obecný měří 25 až 29 cm.
Lechův kámen je mohutný žulový blok na kuřinském hradišti.
Maďarské termální lázně Bükfürdö patří k nejoblíbenějším v Evropě.
Termální lázně onsen spojuje tradici s dneškem.
Deklarace nezávislosti USA byla podepsána 4. 7. 1776.
Čandígarh je hlavní město dvou svazových států Harijána a Paňdžáb, na jejichž rozhraní leží. Město je rozdělené do jednoúčelových zón, resp. sektorů.