Oko

Smrk ztepilý

Smrk ztepilý
Smrk ztepilý (Picea abies). Obrázek: Wikipedia, autor: JFKCom.

Smrk ztepilý je strom dorůstající na příznivých stanovištích výšky 50 až 60 metrů a 150 až 200 centimetrů tloušťky kmene.

Smrk ztepilý se vyznačuje štíhlým kmenem a pravidelnou kuželovitou korunou. Větve jsou uspořádány v přeslenech. O samotě nebo v řídkém zápoji rostoucí stromy jsou zavětveny až k zemi, v hustém zápoji spodní větve odumírají.

Kůra smrku ztepilého je v mládí hnědá, později červenohnědá a hladká. Ve vyšším věku stromů přechází v červenohnědou až šedohnědou, mělce rozbrázděnou a šupinatě odlupčivou borku. Výhony jsou okrově žluté až hnědé, lysé nebo řídce chloupkaté. Pupeny jsou vejčitě kuželovité, přišpičatělé, hnědé, poměrně malé, bez pryskyřice. Jehlice jsou čtyřhranné, poněkud zploštělé, stejnoměrně leskle zelené, s nezřetelnými řadami průduchů. Na letorostech jsou spirálně postavené a přisedají na zřetelně vytvořené polštářky. Opadávají jednotlivě po 5 až 7 letech.

Samčí květenství jsou jahodově červená, rostou na loňských výhonech, zpravidla rozptýleně po celé koruně smrku ztepilého. Samičí květenství jsou červená, většinou vzpřímená a rostou převážně v horní části koruny dospělých stromů. Šišky jsou válcovité, před dozráním zelené nebo červenavé až nafialovělé, po dozrání hnědé. Plodní šupiny bývají opačně vejčité, tenké, dřevnaté, lesklé, celokrajné nebo zubaté, často protáhlé v delší jazýček. Podle barvy a tvaru plodních šupin se rozlišují četné formy smrku ztepilého. Semeno je vejčité, přišpičatělé, bez pryskyřice, tmavohnědé a matné, křídlo je žlutavě hnědé a snadno se od semena odlupuje. Semeno dozrává v pozdním podzimu a ze šišek vylétává v zimě. Jeho klíčivost se pohybuje kolem 95 % a uchovává si ji 4 až 5 let. Semenáček má 5 až 10 děložních lístků v přeslenu ohnutém vzhůru.

Smrk ztepilý roste ve střední a severní Evropě, na severu v nížinách a nízkých pahorkatinách až k polární hranici, ve střední Evropě je dřevinou vyšších pahorkatin a hor. Setkat se s ním můžeme také ve vysokých horách jižní a jihovýchodní Evropy, ve švýcarsko-francouzských Alpách a na Balkáně.

Jedná se o dřevinu stinnou až polostinnou, odolnou proti mrazu, má však značné nároky na vzdušnou a půdní vlhkost. Suché a teplé oblasti mu nevyhovují a je citlivý k prachu a kouři ve vzduchu. Smrk ztepilý má mělké zakořenění a proto se snadno vyvrací vlivem silného větru a trpí také závěsem sněhu a námrazy, zvláště v kulturních porostech nevhodného původu.

Smrk ztepilý je hospodářsky významnou dřevinou. Jeho dřevo má neznatelné jádro a ostře ohraničené letokruhy. Smrkové dřevo je žlutavé, lehké, velmi pružné a dokonale štípatelné. Smrkové dřevo nachází využití v papírnictví, nábytkářství, stavitelství, chemickém průmyslu, při vytápění apod.


Další články

Smrk pichlavý snáší poměrně dobře znečištění ovzduší.
Bílkový šmakoun je potravina bez tuku.
Vždyzelený smrk omorika je přizpůsobivý různým půdním podmínkám.
Na slepované linecké vánoční cukroví použijeme marmeládu.
Lisovaný nativní arašídový olej se získává z plodů podzemnice olejné, zvané též burské oříšky.
Vavřínový olej se přefiltruje přes jemné plátno.
Odkud známe Betlémskou hvězdu známou z Bible.
Vánoční linecké košíčky s karamelovým krémem vymíchaným ze zkaramelizovaného salka a utřeného másla.
Hora Milešovka hostí na svých svazích přírodní rezervaci.
Vrcholové Úpské rašeliniště leží v nadmořské výšce 1400 metrů.
Starověký římský akvadukt Segovia přiváděl a dodnes přivádí do města vodu.
Středomořská římská republika prošla ve své době dynamickým vývojem.
Upečené linecké košíčky s čokoládovým krémem přelijeme vhodnou polevou.

Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom poskytující hodnotné a hojně využívané dřevo.

Jako okrasný strom je dnes smrk ztepilý pěstován ve vhodných klimatických podmínkách po téměř celém světě.

Články:

Český Grand Canyon, jak také bývá nazýván lom Velká Amerika, je asi 800 metrů dlouhý.
Ořechový olej se hodí pro přípravu pokrmů studené kuchyně.
Mihotání hvězd vlivem pohybu vrstev vzduchu.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů