Oko

99 - Devadesáté deváté číslo

Lord Byron v Řecku

Lord Byron u Messolonghi v Řecku
Lord Byron u Messolonghi v Řecku na obraze, který v roce 1861 namaloval řecký malíř Theodoros Vryzakis.

Britský romantický básník lord George Gordon Byron (1788-1824) navštívil poprvé Řecko ve věku 21 let v roce 1809. Společně se svým přítelem Johnem Camem Cobhousem tehdy procestoval Attiku a Epirus. V Athénách napsal část Childe Haroldovy poutě, ale také pozoruhodnou parafrázi Horatiova listu Umění básnické, Horatiovy pokyny, a satiru Minervina kletba.

Když se roku 1812 vrátil zpět do Londýna, prohlásil: "Jsem-li básníkem, učinilo jen ze mne řecké ovzduší."

Po návratu do Řecka v roce 1823 se Lordu Byronovi dostalo uvítání hrdiny, neboť se netajil svým úmyslem zapojit se do boje Řeků za vznik jejich samostatného státu. Avšak ještě než se stačil do událostí v Řecku zapojit, zemřel na Velikonoční neděli roku 1824 v Messolonghi na zimnici. Jak jeho případ dokazuje, pero je mocnější meče a tak ctí lorda Byrona v Řecku dodnes.

Smrk ztepilý dorůstá na pro něj příznivých stanovištích do výšky 50 až 60 metrů.

Německý spisovatel Karel May doprovázel svými dobrodružnými romány celé generace mladých čtenářů.

Sivutka je rod rostlin zahrnující 40 různých druhů vytrvalých bylin až polokeříků pocházejících většinou ze zemí Blízkého východu.

Michnův letohrádek, nazývaný též Vila Amerika, je barokní perlička stojící na Novém Městě pražském a hostící ve svých interiérech Muzeum Antonína Dvořáka.

280 až 580 centimetrů dlouhý aligátor americký obývá jihovýchod Spojených států amerických, kde žije v močálech, řekách nebo bažinách.

Melanterit, pro který se též používá starší český název zelená skalice, je jednoklonný minerál vzniklý zvětráváním ložisek pyritu, markazitu, chalkopyritu a pyrhotinu.

Papyrus je název nejstaršího druhu papíru a zároveň i jeho surovinové rostliny.

Pulčínské skály přicházejí v úvahu jako nová lokalita pro studium sněžných řas, což mimo jiné vychází z přírodní jedinečnosti této lokality.

Automobilka Ssangyong se vrací na český trh s vozy modelů Tivoli, XLV a Rexton.

Tropické Vánoce v Singapuru, to je stromek, zpívaní koled, ale i třicetistupňové teploty.

Film střihoruký Edward, ve kterém vytvořil hlavní roli Johny Depp, dále hrají Winona Ryder, Dianne Wiest či Kathy Baker.

Vodní hodnota sněhu udává množství vody ve sněhu.

Na planetě Merkur je led, který by na některých místech na dně kráterů poblíž pólů mohl dosahovat tloušťky až 50 metrů.

Děj filmu Dívka s perlou vypráví příběh vzniku slavného obrazu nizozemského malíře Jana Vermeera.

Většina Čechů se v jídelníčku potýká s nadbytkem soli. Optimální denní dávka soli by přitom při běžném režimu neměla přesáhnout 6 gramů.

Naslouchadlo zavěšené za ucho funguje tak, že zvuky zpracované v tělese naslouchadla jsou do ucha vedeny hadičkou, na jejímž konci je nejčastěji tvarovka.

Kamennou formaci The Wave v Arizoně tvoří zkamenělé písečné duny.

Prohlížečová online budovatelská hra Elvenar staví hrače před zábavný úkol výstavby prosperujícího města a zkoumání kouzelného světa plného rozmanitých záhad.

Gigantický strom ledvinovník západní se v Brazílii rozrostl na plochu větší než fotbalové hřiště a plodí tisíce kešu oříšků, samotné velice šťavnaté ovoce ledvinovníku západního se dá ale také využít na tvorbu marmelád a dalších výrobků.

Drahokamová odrůda berylu světle modré až zelenomodré barvy akvamarín je již od středověku oblíbeným kamenem klenotníků.

Křivka nazývaná vrstevnice na mapě spojuje body nacházející se ve stejné nadmořské výšce.

Palivovými články poháněný vlak na vodík začne od roku 2022 dodávat na britské železnice francouzský výrobce vlaků Alstom.

Co je to fakultativní výlet? Jedná se o nepovinnou součást zájezdu, kterou je v případě zájmu možno si dokoupit.

Originální Wiener Schnitzel je natenko rozklepaný plátek telecího masa obalený v trojobalu (hladká mouka, rozšlehané vajíčko, strouhanka z bílého pečiva) a osmažený. Wiener Schnitzel (vídeňský řízek) se podává s bramborovým salátem a jeho historie sahů do roku 1857.

Voňavý, chuťově lahodný, hebký na jazyku a především zdraví prospěšný za studena lisovaný olivový olej je nejcennějším z druhů olivového oleje.

Hypotonický nápoj se hodí pro doplnění elektrolytů a tekutiny, o které organizmus při zvýšené námaze přichází.

Stromy svobody byly vysazovány na četných mísech Československa především v letech 1918 až 1919.

Obelisk je štíhlý kamenný sloup, který má tvar čtyřbokého komolého jehlanu, na jehož špici se nachází další velmi nízký jehlan. Základnu obelisku tvoří ozdobný podstavec.

Med znali již starověcí Egypťané, nemohl si ho však tenkrát dovolit každý.

Minerál adulár, nazývaný také měsíční kámen, si v klenotnictví získal oblibu především během období Art Nouveau.

Kniha Ahsoka, která je dílem spisovatele E. K. Johnstona vypráví příběh Ahsoky Tano po událostech rozkazu 66.

Hyundai Ioniq Electric je plnohodnotný rodinný vůz, jehož již samotná premiéra byla příjemným překvapením.

Těžký kolový traktor Kirovec K-700 kloubové koncepce se vyráběl vyráběný od roku 1962 v Kirovském závodu v Leningradě.

Druhy ropy se liší především podle místa její těžby a obsahu síry, který ovlivňuje náročnost jejího dalšího zpracování.

I u nás především v údolích velkých řek rostoucí topol bílý patří mezi vysoké stromy s nepravidelnou korunou. Roste především v údolích velkých řek, kde nalézá využití pří zpevňování břehů a při vytváření větrolamů.

Lord Byron byl anglický básník, filhelén a přední představitel romantismu v literatuře. Proslul nejen svým dílem, ale také svým životním stylem, který zahrnoval různé extravagantní výstřelky.

Dílem Lorda Byrona se nechala inspirovat řada pozdějších spisovatelů, zejména slovanských, mezi kterými jmenujeme například Karla Hynka Máchu.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů