Oko

96 - Devadesáté šesté číslo

Jaký je původ japonského sushi

Japonské sushi
Japonské sushi. (Obrázek: Wikipedia, autor: Janet Hudson)

I když japonské sushi v dnešní podobě má za sebou poměrně krátkou historii sahající do doby krátce před začátkem první světové války, historie jeho předchůdců, ze kterých se toto jídlo vyvinulo, sahá až do 3. století př.n.l.

V té době se v jižní Číně připravovalo jídlo nazývané nare sushi, tedy prosolená ryba naložená v sudu s vařenou rýží, ve kterém probíhalo mléčné kvašení, pomocí něhož se ryby konzervovaly a bylo umožněno jejich dlouhodobé skladování. Rýže se nejedla, ale jako konzervační prostředek se po vytažení ryb vyhazovala.

Silueta je černý obraz na bílém pozadí.

Kachnice bělohlavá obývá Asii a Evropu, kde žije na březích jezer a rybníků, podmáčených travnatých lokalitách, mokřadech a lagunách.

Lodě pohání Flettnerův rotor v experimentu, při jsou na loď instalovány dva 30 metrů vysoké kovové válce, které pracují jako mechanické plachty.

Přes řeku East River se klenoucí Brooklynský most je jeden z nejstarších visutých mostů ve Spojených státech amerických.

Mořská řasa puchratka kadeřavá roste na kamenech a skalnatém dně od pobřeží do střední zóny příboje.

Král Karel Albert Sardinský ze savojsko-carignanské dynastie byl v letech 1831 až 1849 předposlední sardinsko-piemontský král, vévoda savojský, piemontský, aostský.

Smrk omorika dorůstá výšky 40 až 50 metrů a tlouštěk kmenu i přes 100 centimetrů, nápadný je úzkou kuželovitou korunou.

Metro Sankt Peterburg aktuálně provozuje pět linek o celkové délce více než 118 kilometrů. Mezi 69 stanicemi přepraví ročně téměř 800 milionů cestujících.

Jak funguje čtyřtaktní motor? Může být zážehový, který směs paliva a vzduchu po stlačení zažehne jiskrou svíčky nebo vznětový (Dieselův), který nasaje vzduch a stlačením ho zahřeje, pak se vstříkne palivo, u kterého dojde k samovolnému vznícení.

Tuniský ostrov Djerba se nachází ve Středozemním moři, v jižní části zálivu Malá Syrta ve vzdálenosti přibližně 5 kilometrů od břehů Afriky.

Yutyrannus huali žil v chladnějším období spodní křídy před asi 124,6 miliony lety.

Kvasary září jako stovky galaxií a přesto nemají větší rozměry než sluneční soustava.

Datle jsou nejsladší z pochoutek jižního ovoce. Mají vysokou výživnou, kalorickou hodnotu a jsou bohaté na draslík a chudé na sodík.

Největší sluneční hodiny světa se nacházejí v ČR mezi vesnicemi Bezvěrov a Krašov a "rafičku" těchto gigantických slunečních hodin tvoří stožár televizního vysílače.

Bažant satyr žije ve střední Asii.

Renesanční zámek Kratochvíle je považován za jednu z nejhezčích renesančních staveb ve střední Evropě.

Automobil BMW 501, který poháněl šestiválcový motor o zdvihovém objemu 1971 ccm, přinesl na silnice padesátých let dvacátého století řadu technických novinek.

Tichomořský rituál lovu na žraloka a megalodon, domorodci v Tichomoří pořádali ještě v 18. století rituál lovu na mimořádně velkého žraloka.

Barokní zámek Jemniště nechal vybudovat hrabě František Adam z Trauttmansdorffu.

Svantolína cypřišová, bazalka i levandule odpuzují drobné mušky octomilky. Jak se jich zbavit? Jak předejít výskytu mušek octomilek?

Měsíc je zřejmě jedním z trumfů života na Zemi, mohl také ovlivnit a urychlit evoluci.

Astronom Fritz Zwicky stál u vzniku termínu temná hmota, v roce 1933 zveřejnil článek, ve kterém hmotu chybějící při pozorování galaxií z kupy Abell 1656 označil německým termínem "die dunkle Materie".

Vůz s hybridním pohonem Mercedes-Benz C350 e pohání kombinace čtyřválcového spalovacího motoru a elektromotoru.

Hrad a zámek Klenová stojí přibližně 13 kilometrů západním směrem od města Klatovy v Plzeňském kraji.

Saranče uherská obývá lokality ve střední a východní Evropě, kde žije na písčinách, slaniskách, ve skalních a sprašových stepích.

BMW X Coupé spojuje zdánlivě neslučitelnou kombinaci sportovního vozu a jízdu v lehčím terénu.

Slunéčko sedmitečné žije na místech, kde se vyskytují mšice, kterými se jak brouci, tak jejich larvy živí.

Hrad Bouzov patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice a od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Mléko savců má tělesnou teplotu, je výživné a obsahuje látky důležité pro správný vývoj mláďat, což z něj činí potravu ideální pro mláďata.

Kdy trhat jablka, která postupně dozrávají.

Vlčí výběh v Srní se rozkláda na zhruba třech hektarech.

Kutálení ovčím sýrem pecorino na přesnost má v italském městečku Pienza dlouhou tradici sahající až do středověku.

Sushi je jedno z ve světě nejpopulárnějších jídel japonské kuchyně. V doslovném překladu z japonštiny znamená sushi "kyselá chuť".

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů