Oko

93 - Devadesáté třetí číslo

Kryštof Kolumbus byl až do své smrti přesvědčený, že doplul západní cestou do Asie

Santa Maria
Rekonstrukce vzhledu Kolumbovy vlajkové lodi Santa Maria, zveřejněná v Columbian Naval Review (1904). (Obrázek: Wikipedia, autor: Possibly by Edward H. Hart, This image is available from the United States Library of Congress's Prints and Photographs division)

Protože byl kolumbus přesvědčený, že při svých objevitelských plavbách doplul západní cestou k břehům Asie, nazval objevenou pevninu Indios a její obyvatele Indiáni.

O svém názoru byl pevně přesvědčen i přesto, že už po jeho první objevné plavbě celá řada učenců tvrdila, že objevil nový kontinent.

Jako podklad sloužily Kryštofu Kolumbovi při plánování jeho první plavby spisy řady jiných cestovatelů a mořeplavců, především Milion od Marca Pola, traktáty Petra z Ailly (1350-1420) a díla Plútarchova (47-127). Při výpočtech vzdálenosti, která západní břehy Evropy od východních břehů Asie dělí, se opíral především o dílo Klaudia Ptolemaia (100-160), které však při stanovení průměru planety Země nebylo zcela přesné a silně ho podhodnocovala. Kolumbus netušil, že v rozlehlých mořských dálavách se nachází celý dosud neobjevený kontinent, jehož existence mu ostatně s největší pravděpodobností zachránila život, protože s loďmi, které měl k dispozici a stavem zásob, by pravděpodobně až k břehům Asie doplout nedokázal.

Protože byl přesvědčen, že objevil západní cestu do Asie, na své poslední plavbě se v roce 1502 pustil do průzkumu pevniny (na území dnešní Venezuely) a snažil se najít cestu do Číny a Indie.

Jakým způsobem spí gazela Thomsonova? Nesmí polevit v pozornosti, proto spí přibližně pouze hodinu denně, přičemž spánek mají rozložen na krátká zdřímnutí po maximálně pěti minutách.

Strom Robina Hooda roste již osm set let.

Velkoměsta jsou ostrovy tepla, rozžhavené ulice a zdi domů vydávají teplo ještě i dlouho poté, co slunce zapadlo za obzor.

Koňská kopyta jsou vlastně přeměněné prsty porostlé škárou.

Mostecký mlýn Vodňany se může pochlubit dodnes zachovaným původním mlecím zařízením a národopisnou expozicí o životě a práci ve mlýně.

Národní park Ras Mohamed v blízkosti letoviska Sharm el-Sheikh funguje od roku 1991 jako první egyptský národní park.

Potápník rýhovaný obývá větší stojaté vody, kde žije dravým způsobem života.

Vidlička přišla do Evropy z Konstantinopole, v pozdní renesanci se vidlička dostal do Itálie.

Kolpík bílý obývá mělké vody, laguny a záplavová území v Africe, Asii a Evropě.

Naučná stezka Skupice-Huslík vede k soutoku Labe a Cidlinou a poté se vrací zpět do Poděbrad.

Kozlík lékařský se vyskytuje v nižších polohách po celé České republice na vlhkých lukách, v příkopech, na keřnatých stráních, zarostlých skalách, luzích a u vod.

Střední větev hedvábné stezky vede přes Kavkaz, umožňuje dopravit zboží z Číny do zemí Evropské unie během dvou týdnů.

Přehradní nádrž Lipno pomáhají čistit plovoucí ostrovy z plastových lahví, které vytváří umělé mokřady s odpovídající flórou a faunou.

Vůz Kia Niro byl od počátku navržen pro hybridní nebo elektrický pohon.

Manga kissa jsou manga kavárny prožívající v Japonsku skutečný boom. Nabídka témat je široká - od politiky přes sci-fi, rodinu, samurajské příběhy až třeba po vyprávění o gejšách.

Počáteční fáze vývoje Sluneční soustavy byly velice bouřlivé období. Obří plynné planety v této době začaly putovat Sluneční soustavou.

Plivající velbloud plive při podráždění směs slin a žaludečního obsahu.

Marshallovy ostrovy mizí pod vodou. Hrozí dokonce, že do konce tohoto století by mohly zcela zmizet pod hladinou.

Turmalíny nacházejí jako oblíbené drahokamy využití ve šperkařství.

Ostrov leguánů je skrytá perla Dominikánské republiky. Leguáni zde nemají přirozené nepřátele, takže se nemusí ničeho obávat a jsou krotcí.

Horu Hostýn tvoří dva vrchly, nachází se zde významné mariánské poutní místo, část západního svahu je chráněna jako přírodní památka Stráň.

Phlox paniculata pochází ze Severní Ameriky.

Na hubení moskytů ve floridských bažinách se používají vysloužilé vojenské dopravní letouny Douglas C-47.

Kolik železa obsahuje lidské tělo? 3,5 až 5 gramů, přičemž toto množství je nutné průběžně doplňovat.

Kamenná věž rozhledny Děčínský Sněžník původně složila jako trigonometrická věž 1. řádu pro potřeby rakouských, saských a pruských zeměměřičů.

Pobřeží s představenými ostrůvky vzniká při skalnatých pobřežích.

Skupina skal Dvanáct apoštolů se tyčí z mořských vln při jihovýchodním pobřeží australského kontinentu v australském státě Victoria.

Tah lumíků za potravou začíná, pokud jejich počty v určité oblasti příliš stoupnou.

Skála Sloup stojí na Moravě v blízkosti vchodu do Sloupsko-Šošůvských krasových jeskyní v Moravském krasu.

Středověk v dnešní kultuře nabízí lidem široký prostor pro vlastní sny, fantazii a sebeprojekci. Se středověkem se setkáváme v kinech, počítačových hrách, dětských pokojích i v nabídce obchodů s hračkami.

Španělský plán na ochranu chameleonů se zakládá především na ochraně jejich životního prostředí.

Marinovaný losos gravlax je pochoutka skandinávské kuchyně, v doslovném překladu "zahrabaný losos".

Kryštof Kolumbus byl janovský mořeplavec a objevitel, který ve španělských službách uskutečnil čtyři objevitelské plavby přes Atlantský oceán.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů