Vlk obecný je patrně nejznámějším zástupcem čeledi psovitých šelem. Žije ve většině Evropy, mírné Asii a Severní Americe. Na tak rozlehlém území se vlci v jednotlivých oblastech liší. Ti, kteří žijí na jihu, bývají menšího vzrůstu než vlci severští. Jsou ovšem výjimky, na některých ostrovech kanadského arktického souostroví žijí malí bílí vlci. Největší vlci žijí v lesních oblastech Sibiře a Kanady, dosahují hmotnosti kolem 80 kilogramů, výjimečně i přes 100 kilogramů. Také zbarvením se vlci obecní často pozoruhodně liší. Největší barevná rozmanitost je mezi vlky Severní Ameriky. V jedné smečce tam lze mnohdy nalézt všechny odstíny od černé po zcela bílou.
Vlk obecný byl původně domovem ve všech typech krajiny na území svého rozšíření. Člověk ho však postupně zatlačoval a mnohdy byl zcela vyhuben. Dnes se problematikou ochrany vlka obecného zabývá Mezinárodní unie na ochranu přírody.
Základem vlčí společnosti je rodina. Na konci zimy, obvykle v únoru, nastává období páření vlků. Dva měsíce nato vrhne vlčice v noře obvykle 4 až 6 mláďat. Za asi 10 dní se vlčatům otevřou oči, avšak ještě dlouho zůstávají v noře s matkou, samec jim nosí potravu. Když mláďata začnou vylézat z nory, krmí je již oba rodiče. Nejdříve jim vyvrhují natrávenou potravu, později jim nosí celou kořist, aby si s ní mláďata hrála a cvičila se pro budoucí život. Mláďata zůstávají s rodiči dva roky. Jen během krátké doby, kdy má vlčice nová štěňata, drží se odrostlá vlčata stranou. Rodina tvoří smečku, která loví společně. V některých obdobích, především v krutých zimách, se spojuje několik smeček dohromady. Jednotliví členové smečky si nadhánějí kořist a při štvaní se střídají ve vedení.
Vlci obecní jsou dobří a vytrvalí běžci, během noci dokážou uběhnout i 40 až 80 kilometrů. Proto se někdy znenadání objeví v místech, kde je již dávno nikdo nespatřil.
Vlk obecný zaujímá výrazné postavení v lidské mytologii a kultuře, vystupuje řadě pohádek, knih, filmů a ság.
Potrava vlka obecného je značně různorodá od hmyzu až po velká zvířata, jako jsou bizoni jeleny, losi, severoameričtí sobi karibu či pižmoni.
Další články
Středověký vodní mlýn Hoslovice stojí přibližně 17 kilometrů od města Strakonice.
Smrtník obecný je neškodný.
Starověké řecké divadlo v Epidauru je monumentální stavba.
Svitky od Mrtvého moře byly nalezeny v roce 1947.
Pelikán hnědý žije na pobřeží Ameriky.
Rossovo moře zasahuje hluboko do Antarktidy.
Řecké městské státy tvořily starověké Řecko.
Mrtvé moře má velice slanou vodu.
Ropucha obecná patří mezi naše nejhojnější obojživelníky.
Kanic hnědý je ostnoploutvá ryba.
Sýček obecný loví zemědělské škůdce.
Krutihlav obecný má zbarvení podobné rozpraskané kůře.
Páchník hnědý je u nás vzácný.
Čírka obecná si hnízdo s oblibou staví ve vřesovištích.
Vlk obecný je velká psovitá šelma dosahující hmotnosti 16 až 80 kilogramů.
Články:
Grilovaný mořský vlk recept na přípravu jídla s grilovanými brambory.
Řecké ikony jsou v Řecku rozšířeny.
Jetel hnědý roste na území Slovenska.