Oko

Chorvatská Dalmácie

Klášter na ostrově Mljet
Klášter na ostrově Mljet. Obrázek: Wikipedia, autor: Andres rus.

Chorvatská Dalmácie nabízí návštěvníkům víc než jen pláže a moře, za kterým právě sem, do oblasti jejíž devizou je relativně krátká dojezdová vzdálenost z České republiky, míří každoročně statisíce Čechů.

Chorvatská Dalmácie je bohatá na historické památky. Obdivovatelé přírody si zde také přijdou na své. A doslova ráj na zemi představuje pro příznivce středomořské kuchyně plné čerstvých ryb a mořských plodů.

Dalmácie má za sebou dlouhou a bouřlivou historii. Kolem začátku našeho letopočtu byla Dalmácie součástí Římské říše. Tehdy však byla podstatně rozlehlejší a patřily do ní i země jako Bosna a Hercegovina nebo část Albánie a Srbska. Ve středověku byla Dalmácie součástí Byzantské říše, nějakou nobu byla nezávislým knížectvím, byla součástí Chorvatského království a několika dalších republik a státních útvarů včetně Osmanské říše. Později zde vládli Habsburkové, po první světové válce se Dalmácie stala součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, po druhé se stala součástí Jugoslávie a po jejím rozpadu v devadesátých letech dvacátého století je součástí Chorvatska.

Dlouhou historii Dalmácie dokládá i množství architektonických a jiných památek. Kupříkladu v Zadaru stojí dodnes náměstí Pěti studní pocházející z 16. století, katedrála svaté Anastázie ze Sirmia postavená během 12. a 13. století nebo ještě o čtyři století starší kostel svatého Donáta. Ve Splitu stojí Diokleciánův palác, vybudovaný na přelomu 3. a 4. století, v Dubrovníku se dochovalo městské opevnění a řada dalších přiléhajících budov, v Šibeniku si pak lze prohlédnout starobylé Staré město s částí opevnění.

Dalmácie se také může pochlubit neuvěřitelně krásnou přírodou jak na pevnině, tak na mnoha ostrovech nedaleko pobřeží. Národní park Kornati se například rozkládá na asi 140 ostrovech vyznačujících se drsnou, až pouštní krásou. Za pozornost zde stojí krasové útvary a další geologické zajímavosti.

Národní park Plitvická jezera je unikátní soustavou jezer a vodopádů, z nichž nejvyšší měří 72 metrů.

Překrásné vápencové terasy, vodopády a další přírodní krásy lze obdivovat i v národním parku Krka nedaleko Šibeniku.

V národním parku Mljet lze vedle obdovování přírodních krás, lagun s mořskou vodou, bujné vegetace a mnoha druhů živočichů navštívit také ostrov uprostřed velkého jezera, na kterém stojí klášter z 12. století.

Krásná příroda je ale po celém území Dalmácie, stačí jen trochu hledat.


Další články

Pracny s ovesnými vločkami, skořicí a kakaem jsou vánoční koření.
Indiáni Algonkinové pocházejí z jihovýchodní Kanady.
Francouzský buldoček je v módě, má kouzelně vážný pohled.
Francouzské Antily leží v Karibiku.
Moře znečištěné lidskou činností.
Chuť se rozvíjí ve velmi raném věku.
Isambard Kingdom Brunel byl britský inženýr.
Malíři Indiánů byli uchváceni volným životem Indiánů.
Jak se získává skořice ze skořicovníku.
Pohyby očí při spánku chrání před nedostatkem vzduchu.
Cuketová buchta se skořicí se při podávání pocukruje.
Francouzský hruškový koláč se peče 40 až 45 minut.
Mrtvé moře dnes vysychá.
Dromornis stirtoni nemohl létat.
Vosík francouzský staví malé hnízdo.

Chorvatská Dalmácie nabízí návštěvníkům víc než jen moře a písčité pláže.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů