Oko

Bedrník obecný

Bedrník obecný
Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga). Obrázek: Wikipedia, autor: Franz Eugen Köhler: Köhler's Medizinal-Pflanzen (1897).

Bedrník obecný je vytrvalá rostlina s vřetenovitým, kroužkatým, nepříjemně a silně páchnoucím kořenem, z něhož vyrůstá v růžici několik přízemních listů a uprostřed ní 15 až 60, šedivě pýřitá, přímá, oblá a jemně rýhovaná rozvětvená lodyha, která dole nese listy jednoduše lichozpeřené, dlouze řapíkaté, složené z lístků hluboce zubatých, tupých, někdy až hluboce laločnatých nebo peřenoklaných, z nichž koncový je trojlaločný. Přízemní listy jsou podobné, jen s delšími řapíky. Prostřední lodyžní listy jsou pochvovitě přisedlé, s lístky více dělenými a s čepelí zmenšenou. Okolíky velice drobných kvítků jsou složeny ze 6 až 15 paprsků a chybějí jim obaly i obalíčky.

Maličké květy mají koruny bílé, růžové nebo nažloutlé. Plody jsou krátce vejčité dvounažky, které jsou na hřbetě útle žebernaté, přibližně 2 mm dlouhé. Kvete od července až téměř do října.

Bedrník obecný je u nás velice hojná rostlina, rostoucí v množství na suchých lukách, na stráních, pahorcích, mezích a náspech z roviny až do hor. Přednost dává suché a kamenité půdě s nižším obsahem živin. Je rozšířen po téměř celé Evropě od severního Španělska na východ až do Malé Asie a západní Sibiře.

Dříve, především ve středověku, platil bedrník obecný za léčivou rostlinu a používalo se jej především proti moru a choleře. Později jeho pověst upadala, takže dnes se v lidovém léčitelství používá zřídkakdy.


Další články

Advent v Drážďanech je pořádán od roku 1434.
Francouzské Antily leží v Karibiku.
Rozhlednu Klínovec postavili její tvůrci v roce 1884.
Povrchové krasové jevy v krasových oblastech.
Francouzský buldoček je v módě, má kouzelně vážný pohled.
Vodopády Iguacu leží na argentinsko-brazilské hranici.
Vodopád Gullfoss pojímá na jaře značné množství vody.
Vodopád Risco bývá startovní bod pěší turistiky.
Rozhledna Děd u Berouna poskytuje pohled na křivoklátské lesy.
Charakteristikou vosíka francouzského je malé hnízdo.
Pryšec obecný je plevelná bylina.
Kontryhel obecný roste i v Grónsku.
Advent je čas půstu.
Viktoriiny vodopády na řece Zambezi.
Kořeny fenyklu obecného sahají do Středomoří.

Bedrník obecný je vytrvalá rostlina, kerá dorůstá do výšky až 60 centimetrů. Roste na loukách, pastvinách, ve světlých lesích a křovinách, na náspech a mezích.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů