Oko

Křepelka čínská

Křepelka čínská
Křepelka čínská (Coturnix chinensis). Obrázek: Wikipedia, autor: Anneli Salo.

Křepelka čínská je nejmenší kurovitý pták, rozšířený v deseti plemenech, navzájem velmi podobných, od Přední Indie a Cejlonu až po jihovýchodní Čínu a Tchaj-wan, na jih přes Indonésii až po Austrálii, na východ až po Novou Kaledonii a Bismarckovy ostrovy.

Sameček má čelo, strany hlavy, vole a boky modrošedé. Brada a hrdlo až k ušním otvorům jsou jasně bílé, černě lemované s černým páskem uprostřed. Svrchní část těla je hnědavá s příčnými proužky na perech. Ocas a spodní část těla jsou kaštanově hnědé, zobák černý, oči tmavočervené, nohy oranžově žluté. Samička je celá hnědá, vespod světlejší a peří, s výjimkou tváří a hrdla, má tmavě žíhané. Délka dospělého ptáka je 12 centimetrů, křídlo 7 centimetrů a ocas 2,7 centimetru.

Životní nikou křepelky čínské jsou bažinaté louky, sklizená rýžová pole a travnaté stepi. Nelétají rády, přednost dávají obvykle útěku po zemi. Žijí v monogamních párech a sameček se podílí na sezení i péči o mláďata. Do hnízda na zemi snáší samička 4 - 6 olivově hnědých, tmavohnědě nebo černě skvrnitých vajíček, z nichž se po 16 dnech sezení líhnou kuřátka o velikosti čmeláka. Jejich vývoj je rychlý, ve 2-3 dnech jim začnou růst křídelní a ocasní pera, ve 14 dnech mohou již létat a ve stáří 6 týdnů jsou zcela opeřena.

Křepelka čínská byla do Evropy poprvé dovezena roku 1842. Lze ji chovat ve voliéře. Jako krmení se hodí proso, lesknice, mák, občasc hmyz a jemně rozsekané zelené krmení. Nelze zapomenout na příležitost k popelení v jemném písku.


Další články

Pyramidy v Gíze jsou považovány za první div světa.
Město Kinsale dýchá svou dlouhou a bohatou historií.
Vodní dílo Štěchovice pozměnilo po svém dokončení ráz krajiny.
Vodní plži žijící na území České republiky.
Proč na podzim opadává ze stromů listí? Aby zabránily úbytku vody.
Vodní blecha se živí droboučkou potravou.
Lahvové stromy rostly v ústí Senegalu.
Vodiče tepla jsou špatné i dobré a oba druhy nalézají využití.
Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou v hlavní roli hereckého obsazení, která filmu propůjčila svůj půvab.
Červor vodní je zařazen do čeledi Typhlonectida.
Vodní a brodiví ptáci žijící na našem území.
Ptačí krmítko chrání krmení před povětrnostními vlivy.
Jehličnaté stromy českých lesů.
Menkaureova pyramida dosahuje výšky 66 metrů.
Využití odpadního tepla v architektuře při projektování staveb.

Křepelka čínská vytvořila v zajetí stříbrnou, smetanovou a skořicovou variaci. Všechny jsou světlejší než původní zbarvení, avšak v různých odstínech.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů