Oko

Zvýšená plynatost

Zvýšená plynatost občas postihne každého. Třeba po konzumaci luštěnin, pokud nejsou dobře uvařené. Někteří lidé však takovými potížemi trpí prakticky neustále. Plyny totiž nevznikají jen při samotném trávení potravy, ale například i kvůli polykání vzduchu při jídle a pití. Co může pomoci?

Zvýšená plynatost vzniká obvykle při trávení potravy, a to ve stadiu, kdy se dostane do tlustého střeva. Střevní bakterie začnou rozkládat jednotlivé složky potravy a právě při tomto procesu se začnou uvolňovat rozmanité chemické látky nebo prvky - dusík, oxid uhličitý, metan, kyslík, vodík, sirovodík..., ze kterých se v žaludku a střevech začnou obvykle tvořit bubliny. Jako zajímavost lze zmínit, že při nadměrné plynatosti dochází často i k zácpě, která je vlastně pravým opakem.

Zvýšená plynatost býbá sic obtěžující, nicméně obvykle neškodná. Občas se však může stát, že je prvním projevem choroby trávicího traktu - například jícnu, vředových problémech, zánětů žaludku, onemocnění žlučníku, slinivky, jater. Na vině mohou být i potravinové alergie, celiakie, dráždivý tračník, nesnášenlivost laktózy...

V některých případech je problém se zvýšenou plynatostí zhoršen tím, že spolu s plyny odchází ze střev i stolice. V takovém případě je dobré řešit potíže s lékařem. K lékaři je vhodné jít i pokud nezabírá dostatek pohybu, který je pro odvod plynů také důležitý. S lékařem své potíže konzultujte i v případě, že nepomohou dietní opatření. Potraviny postupně testujte tak, že budete vyřazovat ty, které potíže mohou způsobovat.

Zvýšenou plynatost lze výrazně snížit tím, že nebudeme polykat tolik vzduchu, což běžně děláme při jídle a pití. Jíme s otevřenými ústy a při jídle mluvíme. Zároveň sousta nedostatečně žvýkáme. Sousta by se mělo přežvýkat padesát- až stokrát.

Pomoci může procházka po jídle. Spíše krátka a vycházkovým tempem.

Vadit může i bublinkové pití, pokud ho pijeme nadměrné množství.


Další články

Chianský skot (chianina) je plemeno masné.
Růže alpská dorůstá výšky 0,5 až 2 metry.
Corylus avellana Contorta byl objeven ve Frocesteru v Anglii.
Strahovský klášter pochází z doby románské.
Jerseyský skot získal jméno podle ostrova Jersey.
Budova ČYK (Český Yacht Klub) Praha Podolí je chráněná kulturní památka.
Zbraslavský klášter stál ve vsi Zbraslav poblíž Prahy.
Švýcarský hnědý skot se hojně vyváží.
Růže svraskalá se šíří v severní Evropě.
Osoblažka je poslední úzkokolejka v ČR s běžným provozem.
Klášter karmelitánů Kostelní Vydří je viditelný z širokého okolí.
Pincgavský skot se chová především v Solnohradsku.
Růže galská má dlouhé plazivé podzemní kmeny.
Růže trnitá kvete mléčně bílými květy.

Zvýšená plynatost je provázena pocitem plnost, nafouklým břichem, které musíme skrývat pod oblečením, někdy i křečemi a bolestmi. To jsou hlavní problémy provázející nadměrnou plynatost.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů