Střevlík měděný je na území České republiky poměrně rozšířený druh střevlíka. Vedle České republiky se vyskytuje na území celé Evropy s výjimkou Britských ostrovů a Středomoří, dále se s ním můžeme setkat na Sibiři až po Zabajkalí. Jeho bývalá hojnost je způsobena druhotným rozšířením v polních biotopech. Chybí jen v souvislých lesních komplexech a nad horní hranicí lesa, jinak sleduje louky a role až do nadmořské výšky 900 metrů. Jeho výskyt je dnes silně redukován chemizací v zemědělství. U nás žije několik poddruhů.
Střevlík měděný dosahuje velikosti až 26 mm. Zbarvení je velice variabilní, kovově měděné a silně lesklé, vzácněji do zelena, černa nebo červena. Zespodu je černý. První článek tykadel červený. Krovky jsou oválné se zřetelnými řetízky.
Biologie všech střevlíků je podobná. Brouci žijí samotářsky a jsou draví stejně jako jejich larvy. Imága žijí více let a líhnou se (v případě střevlíka měděného) koncem léta, jiné druhy na jaře. Dlouhověká imága tedy vždy přezimují, u některých druhů přezimuje též larva a výjimečně (napr. u vysokohorských druhů) i kukla. Samci mají na předních nohou rozšířené nárty (tarzy), které mají přichycovací funkci při kopulaci. Oplozené samice kladou do půdy několik desítek vejčitých, asi 5 mm dlouhých bělavých vajíček, larvy se z nich líhnou za 10 až 14 dní a dvakrát se svlékají, než dosáhnou posledního stadia. Jsou velmi žravé a mají mimotělní trávení, tzn. že kořist je zčásti natrávena vstříknutými trávicími šťávami ještě před pozřením. Dorostlá larva si vyhloubí asi 15 cm pod povrchem půdy komůrku, uvnitř které se zakuklí. Vylíhlý brouk zůstane v komůrce asi dva týdny, než náležitě zpevní, a poté se prohrabe na povrch. U střevlíka měděného je to obvykle v srpnu.
Další články
Hrad a zámek Žacléř je znám od roku 1334.
Jaké palivové dřevo se hodí do kamen, smrkové a dubové.
Parní lázeň v tradici kultur.
Inženýr Rudolf Diesel je vynálezce Dieselova motoru.
Bažant zlatý byl vysazen také na území České republiky.
Zámek Dymokury stojí v rovinaté krajině.
Hrad Šelmberk dominuje svému okolí.
Parní lokomobila Přemysl orala ve své době pole.
Zlatice zlatý déšť roste na Balkánském poloostrově.
Zámek Trmice má hranolovou věž.
Vodní zámek Blatná je místo natáčení filmu Šíleně smutná princezna.
Státní zámek a hrad Bečov nad Teplou schraňuje Relikviář svatého Maura.
Kulík zlatý u nás jen protahuje.
Osoblažka je poslední úzkokolejka v ČR s běžným provozem.
Střevlík měděný vytváří v Evropě asi 10 poddruhů, z nichž na území České republiky zasahují dva, Carabus cancellatus cancellatus a Carabus cancellatus tuberculatus, jehož výskyt je omezen na oblast severovýchodní Moravy.