Oko

Jak užívat antibiotika

Antibiotika
Jak užívat antibiotika. Obrázek: Wikipedia, autor: Myself (Shorelander).

Antibiotika, která dokáží v těle zastavit množení nebezpečných bakterií, zachraňují spoustu životů.

Když objevil skotský lékař Alexander Fleming první antibiotikum penicilin, právem ze to v roce 1945 získal Nobelovu cenu. Bakterie se ovšem nevzdávají a projevují neobyčejnou míru přizpůsobení a životaschopnosti, zvláště když jejich životaschopnost mnohdy nechtěně podporujeme. Nadbytečným užíváním antibiotik jim dáváme příležitost, aby si našly cestičku, jak zvýšit svoji odolnost a účinkům antibiotika odolat.

Užívání antibiotik je vázáno na lékařský předpis a neměla by se užívat bez lékařského dohledu.

V otázce, jak užívat antibiotika, koluje celá řada mýtů. Podívejme se na nejrozšířenější z nich a povězme si, jak a jak dlouho užívat antibiotika:

Je zarudlý krk důvodem užívat antibiotika? I přesto, že můžete mít zarudlý krk, může vás v něm bolet při polykání, nemusí to stále ještě být na užívání antibiotik. Při bolesti v krku navštivte lékaře, který dokáže posoudit, zda a jak potřebujete užívat antibiotika.

Působí antibiotika proti viróze či chřipce? Viróza i chřipka jsou virová onemocnění. Na viry antibiotika nepůsobí. Jejich podávání proto v tomto případě nemá smysl. Pokud vám lékař na typické chřipkové příznaky předepíše antibiotika, znamená to, že u vás nediagnostikoval virovou, nýbrž bakteriální infekci.

Je nutné antibiotika dobírat? To, že nedoužíváte celé balení antibiotik, je chyba, kvůli které se vám nejen že bakteriální infekce může vrátit, ale touto nedbalostí navíc i vytváříte bakteriím prosto pro budování odolnosti vůči antibiotikům. Pokud nějaké bakterie léčku přežijí, je vysoká pravděpodobnost, že to budou právě ty, které jsou vůči působení antibiotik nejodolnější.

Co když zapomenu užít jednu dávku antibiotik? Při vynechání dávky se o dalším postupu raději poraďte s lékařem.

Funguje stále ještě penicilin, nejedná se o zastaralé antibiotikum? Ačkoli je penicilin nejstarším z antibiotik a v některých státech je odolnost bakterií vůči němu vysoká, v české populaci zabírá stále dobře.

Je nutné zůstávat doma až do úplného doužívání antibiotik? Některá antibiotika stačí užívat pouze tři dny, v tělě však zůstávají další týden a během této doby stále účinkují. Doma byste měli zůstávat po celou dobu, po kterou antibiotika působí. Infekce organismus oslabí a vyčerpá a po nemoci by měla následovat rekonvalescence.

Záleží na tom, co při užívání antibiotik jím a piju? U mnoha antibiotik platí v tomto směru omezení. Při užívání některých nemůžete konzumovat mléčné výrobky, u jiných zase kyselé potraviny. Pozor je potřeba dávat také na kombinaci s jinými léky. Některá antibiotika mění účinek warfarinu na srážení krve. Kupříkladu i užívání živočišného uhlí může zhoršit vstřebávání antibiotik, živočišné uhlí na sebe naváže antibiotikum, které se pak nedostane z trávicího traktu do těla.


Další články

Jak uložit potraviny ve spíži.
Andratx na ostrově Mallorca.
Papoušek vlnkovaný (andulka) je hojně chovaný pták.
Co znamená kolo kolem Měsíce? Může se jednat o předzvěst zhoršení počasí.
Burjati se dělí na východní a západní.
Myrta obecná plodí cca 1 centimetr dlouhé bobule.
Jak se čistí peří třemi různými způsoby.
Sup holohlavý se shlukuje s ostatními supy.
Papoušek soví žije na zemi.
Jak se zbavit octomilek za pomoci jednoduché pasti.
Vynález kola je pravděpodobně nejvýznamnější objev v dějinách lidstva.
Jaké palivové dřevo se hodí do kamen, smrkové a dubové.
Sup bengálský dosahuje rozpětí křídel 180 až 220 centimetrů.
Prha arnika dorůstá do výšky 40-60 centimetrů.

Jak a jak dlouho užívat antibiotika, aby na vůči nim bakterie zbytečně nezískávaly rezistenci. Nadbytečným užíváním totiž bakterie získávají příležitost, aby si zvýšily svoji odolnost.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů