Oko

Velbloud je přizpůsobený životu v poušti

Velbloud je přizpůsobený životu v poušti
Velbloud je přizpůsobený životu v poušti. Obrázek: Wikipedia, autor: Lior Golgher via the PikiWiki - Israel free image collection project.

Velbloud jednohrbý je jeden z nejodolnějších a nejznámějších velkých pouštních savců.

Dnes je velbloud pouze domácí zvíře, jeho divokou formu neznáme. Člověk chová velbloudy již celá tisíciletí a v poušti je to nepostradatelný pomocník. Na rozdíl od jiných pouštních savců, jako je antilopa adax (Addax nasomaculatus), které hrozí vyhynutí, populace velbloudů se díky člověku zvětšuje.

Vědci zjistili, že podobným způsobem se vyrovnávají s drsnými podmínkami i jiní velcí pouštní savci. Velbloud má pozoruhodnou schopnost snášet horko, teplota jeho těla se může měnit o 6 až 7 °C, aniž by mu to způsobilo potíže. Během dne se jeho tělesná teplota zvolna zvyšuje až na 40 °C a během noci klesá, někdy až na 33,9 °C. Nepřímo k řízení tělesné teploty přispívá velbloudův tukový hrb. Nepřítomnost izolační tukové vrstvy pod kůží velblouda dovoluje, aby teplo z těla snadno unikalo, a hustá velbloudí srst slouží jako izolační vrstva proti ohřívání zvenčí.

Velbloud účinně zabraňuje ztrátám vody dýcháním, potem a vyměšováním. Kdyby člověk ztratil množství vody, které se rovná 12 % jeho tělesné hmotnosti, zemřel by následkem přehřátí. Při přílišném úbytku vody se snižuje objem krve, krev houstne a tím se zpomaluje její oběh. Vnitřní teplo organismu se nemůže vyzařovat kůží a následuje rychlá smrt přehřátím. Avšak velbloud může ztratit až 25 % tělesné hmotnosti ve formě vody a stále si ještě dokáže udržovat stejný objem krve. Spaluje totiž zásobní tuk a tím jeho organismus získává vodu. Velbloud se nezačne potit, dokud teplota jeho těla nevystoupí na přibližně 40 °C.


Další články

Tuřínový salát chutná s čerstvým pečivem.
Astronomická jednotka měří přibližně 150 milionů kilometrů.
Velbloud je koráb pouště přizpůsobený k životu v ní.
Chladné i horké pouště obývá jen omezený počet živočichů.
Řeřišnice luční dorůstá výšky až půl metru.
Černýš luční roste ve stínu a podél cest.
Lev indický žije v rezervaci Gírský les.
Kostel se skleněnou střechou, Neratov v Orlických horách stojí v sousedství Bartošovic.
Kostel sv. Benedikta Praha v sousedství kláštera bosých karmelitek.
Kozí brada luční připomíná mohutnější příbuznou pampelišky.
Velbloudí mléko je povoleno od února 2013.
Poušť Atacama prošla vlhkým obdobím, nebyla jen suchým místem.
Tuřín v kuchyni se vrací na talíře.
Recept na domácí hovězí burger dochutí plátek rajčete a cibule.

Velbloud je přizpůsobený životu v poušti, dokáže účinně zabraňovat ztrátám vody z organismu dýcháním, potem a vyměšováním.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů