Oko

Palác Dolmabahce

Palác Dolmabahce
Palác Dolmabahce. Obrázek: Wikipedia, autor: DavidConFran.

Palác Dolmabahce nechal mezi lety 1843 až 1853 postavit na břehu Bosporské úžiny v pořadí 31. osmanský sultán Abdülmecid I., který se chtěl touto stavbou vyrovnat evropským vládcům.

V překladu z turečtiny plná Domabahce zahrada a zahrady po vstupu do areálu paláce potvrzují, že toto jméno nenese palác nadarmo.

Samotný palác Dolmabahce představuje směsici baroka, neoklasicismu a rokoka. Monumentální stavba, která vznikala 13 let si vyžádala náklady v celkové hodnotě 35 tun zlata. Dalších 14 tun zlata pak bylo použito při výzdobě palácových interiérů, které ukrývají vzácné ručně tkané hedvábné koberce, závěsy a záclony, vybavení koupelen je vyrobeno ze stříbra a místnosti paláce osvětluje několik křišťálových lustrů původem z Čech.

Palác Dolmabahce byl sídlem šesti osmanských sultánů, posledním z nich byl Mehmet VI., který v roce 1922 odplul do emigrace právě z tohoto paláce.

Po vzniku turecké republiky využíval palác Dolmabahce prezident Atatürk při návštěvách Istanbulu a právě zde trávil i své poslední chvilky.

V sousedství paláce Dolmabahce vyrostla na břehu Bosporu řada dalších moderních budov. A i dnes stále patří nemovitosti v okolí a v blízkosti Bosporské úžiny k těm nejprestižnějším a nejdražším adresám v Istanbulu.


Další články

Bugatti Type 35 oslavil sportovní premiéru na Velké ceně Francie.
Kapverdské ostrovy tvoří 15 ostrovů.
Ostrov Sentosa je určený pro volný čas.
Cornwall, Anglie leží na jihozápadním konci Anglie.
Palác Topkapi vzbuzuje představivost.
Bugatti Veyron EB 16.4 pohání motor o výkonu 1001 koní.
Hrad Aueršperk stojí na zalesněné horské planině.
Cookovy ostrovy umí okouzlit svou nedotčenou krásou.
Henry Ford zavedl v automobilové výrobě pásovou výrobu.
Martinický palác Praha ukrývá pět nádvoří.
SUV Chevrolet Trax pohání řada motorů.
Havajské ostrovy bývají nazývána pozemský ráj.
Octová zálivka s pepřem a hořčicí.
Octová matka tvoří gelovitou hmotu.

Palác Dolmabahce sloužil v letech 1853 až do roku 1922 s přestávkou mezi lety 1889 až 1909 jako sídlo sultána a správní centrum Osmanské říše.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů