Oko

Pěstování fazolí

Pěstování fazolí
Pěstování fazolí. Obrázek: Wikipedia, autor: Rainer Zenz.

Fazole jsou hezké na pohled, nenáročné na pěstování a užitečné, ty pnoucí (tyčové) rychle zamaskují nevzhledný plot nebo zakryjí pergolu před zraky sousedů a jako bonus z nich sklidíme lusky nebo fazole. Keříčkové fazole takovouto službu na zahradě neudělají, ale na talíři ano. Jejich lusky jsou daleko jemnější a nemusí se v kuchyni zdlouhavě upravovat. Keříčky nepřerostou výšku 40 centimetrů a obejdou se bez opory. Proto je můžeme pěstovat i na balkoně v květináčích.

Keříčkové fazole se vysévají do začátku prázdnin. Semínka stačí vtlačit 2-3 centimetry do zeminy. Raději sázejte vždy více semen a slabší rostlinku vytrhněte, abyste měli jistotu, že úroda bude bohatá. Fazolím vyberte slunné stanoviště, jinak by se jim nedařilo. Důležitá je také zálivka. Voda udržuje fazole hezky napnuté a křupavé. Když začnou kvést, zalévejte rostlinky opravdu vydatně.

Kaříčkové fazole na zahradě zaberou více místa než tyčové, a pokud chcete mít čerstvé fazolové lusky po celé léto, musíte je sázet opakovaně. Na sklizeň se můžete těšit do několika týdnů.

Nejlepší jsou mladé, štíhlé lusky dlouhé 10 až 15 centimetrů. Z keříčku je opatrně odlomte, abyste nevytáhli z půdy celou rostlinku. Za pravidelnou sklizeň zralých plodů se vám fazolky odvděčí bohatší úrodou. Sklízet můžete až několik týdnů. Nemusíte se obávat, že bude potřeba pořádat fazolové hody. V lednici dokáží fazolové lusky vydržet dlouho. Anebo je možné nechat fazole na rostlině nechat zcela dozrát a sklidit je, až když začnou v tobolce šustit semena. Ta pak můžeme usušit, uskladnit a vařené je pak konzumovat postupně.

Na záhonku, kde jste pěstovali fazole, se pak bude dobře dařit například zelí, protože obohacují půdu o dusík.


Další články

Voda v lidském těle se reguluje především vyměšováním moči a pitím.
Přehrada Les Království vypadá jako by vystoupila z pohádky.
Perlivá voda je připravována v přístroji.
Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica) pochází z Japonska.
Pošírování ryb je úprava při teplotě 80-90 °C.
Voda v podzemí vytváří mnohdy na pohled efektní jevy.
Příprava ryb není až taková věda.
Bizon americký žije v rezervacích Kanady a USA.
Velemlok americký zůstává během dne ukrytý ve vodě mezi kameny.
Černé fazole se hodí i jako náplň do tortilly.
Solné doly Vělička (Wieliczka), Polsko byly v provozu od 13. století.
Pekelné doly Svitava na Českolipsku vznikly těžbou písku.
Tomel japonský má množství odrůd.
Pěstování pokojových rostlin v interiéru.

Pěstování fazolí popínavých i keříčkových. Fazolím vyhovuje spíše lehčí a dobře propustná půda s pH 6 až 6,8 na slunném stanovišti a půdu s dostatkem humusu a vláhy.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů