Oko

Ledová káva

Ledová káva se šlehačkou
Ledová káva se šlehačkou. Obrázek: Wikipedia, autor: Dirk Schneider.

Největší oblibě se ledová káva těší pochopitelně během letních měsíců. Ingredience pro její přípravu jsou totožné jako u běžné kávy, příprava tak není nijak složitá. Základem ledové kávy je instantní káva, studená voda, cukr a studená smetana nebo mléko. Vše se smíchá a je hotovo. Další ingredience jsou pak již na každém z nás, do ledové kávy si lze přidat to, co vám chutná a chutě různě kombinovat. Namísto cukru lze použít med, kávu smíchat s cappuccinem, přidat zmrzlinu, skořici a podobně. Samozřejmě nesmí chybět kostky ledu. Když ledová káva, tak opravdu ledová.

Nejčastější chybou, kterou se lidé při přípravě ledové kávy dopouštějí, je poměr kávy a vody. Většina z nás si myslí, že pokud použije malé množství kávy, bude i nápoj slabší, avšak není to tak zcela pravda. Lze se řídit jednoduchým pravidlem - na 50 ml vody a 50 ml mléka přidat jednu lžičku kávy a pak je již na vás, jak velkou kávu si připravíte. Pokud chcete ledovou kávu slabší, tuto verzi zřeďte vodou.

Ledová káva se pije snad na celém světě, avšak každá země má při její přípravě svá specifika. U protinožců v Austrálii se ledová káva připravuje z chlazené kávy a mléka, přidává se zmrzlina nebo šlehaná smetana. Led zde není podstatný. Do nápoje může být přidán sirup a na povrchu může být ozdoben kávovými zrnky či posypán kakaovým práškem.

V USA připravují ledovou kávu na mnoho způsobů, ve velkém ji nabízí kavárenské řetězce.

Příprava ledové kávy se drží tradičních postupů - je luhována na studené bázi, což způsobuje, že je mnohem vyraznější, než když je ledová káva připravována klasickým horkým způsobem.


Další články

Voda v lidském těle se reguluje především vyměšováním moči a pitím.
Stulík žlutý roste ve stojatých a pomalu tekoucích vodách.
Přehrada Les Království vypadá jako by vystoupila z pohádky.
Film Rango s chameleonem v hlavní roli.
Perlivá voda je připravována v přístroji.
Majoránka zahradní je jednoletá bylina.
Film Anděl Páně 2 s čertem a andělem.
Nissan Qashqai druhé generace.
Voda v podzemí vytváří mnohdy na pohled efektní jevy.
Zahradní sprcha využívá pro ohřev vody sluneční energii.
Turecká káva musí mít pěnu.
Strnad zahradní je středně velký druh.
Ranní káva patří ke snídani.
Pitulník žlutý rozšiřují v krajině mravenci.

Ledová káva je studená varianta kávy, která v letních měsících patří mezi nejoblíbenější nápoje. Ingredience použité při její přípravě jsou stejné jako u běžné kávy pouze s tím rozdílem, že tato káva neprochází varem.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů