Oko

Hoacin

Hoacin
Hoacin (Opisthocomus hoazin). Obrázek: Wikipedia, autor: Bill Bouton.

Hoacin připomíná svým vzhledem nejspíše nějakého zástupce čeledi hokovitých. Pro některé svérázné znaky, odlišné od kurů, ho však systematikové považují dokonce za příslušníka samostatného řádu. V každém případě je jediným příslušníkem samostatné čeledi Opisthocomidae.

Hoacin není příliš nápadný, měří asi 60 centimetrů, je poměrně štíhlého těla s dlouhým, širokým ocasem a s dlouhou chocholkou na hlavě, složenou z dlouhých, úzkých per. Jeho silný zobák je na poměrně malé hlavě dosti nápadný. Svrchu je hoacin tmavohnědý se světle žlutými lemy některých per, naspodu těla je světle rezavý.

Je domovem v severovýchodní části Jižní Ameriky, kde ho v hustých lesích při vodních tocích prozrazuje drsný, chraplavý hlas.

Hoacin se živí především tuhými listy některých stromů, ale také pupeny a plody. Tato potrava však není zpracovávána ve svalnatém žaludku jako u jiných býložravých ptáků, nýbrž ve velkém, silně svalnatém a dvoudílném voleti, které svým objemem dokonce potlačuje hřeben prsní kosti. Svalnatý žaludek je naopak málo vyvinut.

Ačkoli hoacin nemá křídla nijak zakrnělá, létá velmi špatně. Na zem neusedá vůbec. Páry hoacinů hnízdí většinou v malých skupinách ve větvích stromů a keřů nízko nad vodou. O jejich hnízdní biologii mnoho nevíme. Mají 2 až 3 krémově bílá, tmavě kropenatá vejce. Mláďata jsou pokryta červenohnědým prachovým šatem a zůstávají na hnízdě, krmena rodiči, poměrně dlouho, při vyplašení však rychle z hnízda utečou. Šplhají přitom nejen za pomoci nohou, ale zachycují se i drápky na prvních dvou vyvinutých prstech v křídle. Takové prsty s drápky na křídlech jsou mezi ptáky zcela ojedinělé. Podobným způsobem se kdysi patrně pohyboval vymřelý jurský prapták Archaeopteryx. Během růstu však mladým hoacinům drápky zakrňují, u starých ptáků pak mizí zcela. Vedle toho mladí ptáci dobře plavou pomocí nohou i křídel. Pokud vyskočí z hnízda do vody, doplavou na břeh a pomocí nohou a křídel vyšplhají opět na nejbližší strom.


Další články

Kůže spálená od sluníčka se léčí i několik týdnů.
Ocet byl znám již kolem roku 5000 př. n. l.
Pekelné doly Svitava na Českolipsku vznikly těžbou písku.
Řeka Amur je pátá nejdelší asijská řeka.
Řeka Rýn pramení na území Švýcarska.
Křižák pruhovaný bývá k vidění i na území České republiky.
Crossover Ford Kuga se vyrábí v německém městě Saarlouis.
Ford Model TT Light Truck byl vyráběn mezi lety 1917 až 1927.
Ocet pomáhal balzamovat mrtvá těla španělských kolonistů.
Solné doly na břehu Kaspického moře fungují dodnes.
Řeka Niger pramení v pohoří Fouta Djallon.
Hadí a plazí kůže se pravidelně svléká.
Ford Model T byl první lidový vůz.
Solné doly Vělička (Wieliczka), Polsko byly v provozu od 13. století.

Hoacin žije v povodí Amazonky a Orinoka. Listí a ovoce, kterým se živí, se při trávení rozkládá, což vyneslo hoacinovi přezdívku stinkbird (smradlavý pták).

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů