Oko

Medvěd brtník

Medvěd brtník
Medvěd brtník (Ursus arctos). Obrázek: Wikipedia, autor: Malene Thyssen.

Medvěd brtník je medvědovitá šelma, která se vzácně vyskytuje na území České republiky. Hojnější je na Slovensku.

Čeleď medvědovitých (ursidae) zahrnuje několik druhů a patří mezi ně největší šelmy vůbec. Všichni medvědi mají tlusté, zavalité tělo, okryté dlouhou srstí. Medvěd brtník je zbarvený většinou hnědě, někdy však i černě, bělavě, narudle nebo šedavě. Váží od 150 do 300 kilogramů, někdy i více. Délka těla se pohybuje od 150 do 250 centimetrů. Přes tyto úctyhodné rozměry a hmotnost se medvěd svou rychlostí a obratností vyrovná jiným šelmám.

Životním prostředím medvěda brtníka jasou rozsáhlé lesy, kde žijí samotářsky. Menší skupiny tvoří jen samice s mláďaty. Každý medvěd žije samotářsky, přičemž obývá teritorium o rozloze 1500 až 3000 ha a obvod svého teritoria si značkuje trusem, močí nebo sedřením kůry ze stromů. V hranicích tohoto prostoru, který obývá po dlouhá léta, má své doupě, náhradní úkryty a celou síť pravidelně udržovaných ochozů, po nichž se vydává za potravou. Vychází až po setmění a orientuje se především čichem. Medvěd brtník je všežravec. Vyhrabuje kořínky a hlízy, hnízda drobných obratlovců, sbírá lesní plody, houby, hmyz, požírá mršiny a často navštěvuje i pole, kde se přiživuje na dozrávajícím obilí. Dovede však ulovit i větší živočichy a někteří medvědi napadají i pasoucí se dobytek.

Medvěd brtník se páří od dubna do poloviny června, mláďata se rodí za 8 až 9 měsíců. Narozená mláďata jsou velká jen asi jako potkan a v jednom vrhu bývají 2 až 4. Samice je kojí 3 až 4 měsíce a po 3 letech, kdy začínají dospívat, je samice vypuzuje ze svého teritoria.


Další články

Hemeroidy u konečníku se projevují krvácením.
Sůl hrála v historii nejen Keltů významnou roli.
Medvěd grizzly nemá přirozené nepřátele.
Vyhlídkový vláček Harrachov vyjíždí od tamních skláren.
Keltové nevytvořili nikdy jednotný státní celek.
Ford Model T byl první lidový vůz vyráběný na běžícím páse.
Medvědi jsou jedním z nejpopulárnějších druhů zvířat.
Medvěd baribal se nejčastěji objevuje na snímcích z amerických národních parků.
Lázeňský park Poděbrady vznikl počátkem dvacátého století.
Sůl a Keltové patřili odedávna k sobě.
Ford Model TT Light Truck poháněl řadový čtyřválec.
Sůl kamenná se snadno rozpouští ve vodě.
Medvěd hnědý má hmotnost kolem 800 kilogramů.
Pahorek Lykavittos skýtá pohled na Athény z výšky, své kouzlo má při východu slunce.

Poddruh medvěda hnědého medvěd brtník dostal své jméno podle toho, že vybírá dutiny stromů s hnízdy lesních včel. Brť je totiž staročeské slovo, označující dutinu stromu.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů