Oko

Berbeři

Berbeři
Berbeři, berberské ženy při tradičním tanci. Obrázek: Wikipedia, autor: Collectie Stichting Nationaal Museum van Wereldculturen.

Mezi Berbery, hamitské obyvatele severní Afriky, patří vedle jiných skupiny Beraber, Kabylové, Šluh, Kabylové z Rífu a Tekna. Dnes Berbeří, kterých je asi sedm milionů, vyznávají islám.

Berbeři obývají oblast od Maroka, kde tvoří polovinu obyvatelstva, přes celou severní Afriku až po Egypt. V 7. století byli vlivem arabské migrace a v 11. století po vpádu beduínů zatlačeni do hornatého vnitrozemí a saharských oáz.

Berbeři jsou usedlí zemědělci a polokočovní chovatelé dobytka, kteří žijí převážně ve velkorodinách, které jsou řízeny nejstarším mužem a často se spojují do větších solečenství, v jejichž čele stojí náčelník (amgar). Islámem ovlivněná kultura Berberů je charakteristická svými svébytnými rysy.

Ve středním a jihozápadním Maroku žije etnická skupina Šluh s více než milionem příslušníků, kterou tvoří mnoho kmenů živících se především zemědělstvím. Další skupinu tvoří Kabylové žijící na východě Alžírska, kteří se živí pěstováním vinné révy, oliv, obilí a korkových dubů.


Další články

Hemeroidy u konečníku se projevují krvácením.
Divoká rýže je vodní tráva.
Agar-agar je přírodní polysacharid.
Hrad Šelmberk je malebná zřícenina.
Park Cibulka byl postaven ve stylu idejí Jeana Jacquesa Rousseaua.
Krocan divoký váží kolem 10 kg.
Kočka divoká se dělí na několik čeledí.
Thermal Park Bešeňová na Slovensku.
Hrad Červený kameň, Slovensko slouží jako muzeum.
Osel divoký obývá dnes odlehlé oblasti Asie a Afriky.
Sladká mléčná rýže s džemem.
Pěstování rýže na Bali usnadňuje zdejší zavodňovací systém.
Zámecký park Blatná oživuje stádo daňků skvrnitých.
Hrad Devín Slovensko je součástí historie.

Berbeři vybudovali již v době starověku transsaharský obchodní systém, který se opíral o karavanní cesty, ksary a kasby.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů