Oko

Choroby a škůdci pokojových rostlin

Kořenová hniloba rododendronu
Kořenová hniloba rododendronu patří mezi choroby a škůdci pokojových rostlin. Obrázek: Wikipedia, autor: Karel Černý.

Tak zvané fyziologické choroby pokojových rostlin jsou důsledkem nevhodných pěstebních podmínek (nízká teplota, slabé osvětlení, nedostatečné hnojení, nadměrná zálivka, nízká vzdušná vlhkost, dlouhé intervaly přesazování, trvalý průvan, náhlé změny prostředí). Ve skutečnosti lze většinu neúspěchů při pěstování pokojových rostlin připsat na vrub právě těmto příčinám, tedy nevhodné pěstitelské péči a neznalosti obecných i individuálních podmínek zdárného růstu rostlin.

Další skupina chorob je vyvolávána mikroorganismy, tedy viry, bakteriemi a houbami.

Příznaky viróz jsou mozaiková nebo žlutá skvrnitost (pelargonie, petunie), kadeřavost (hortenzie, prvosenka), pruhovitost listových čepelí a tvarové deformace květů a listů. Virózy jsou většinou neléčitelné, nemocné rostliny zlikvidujeme i s květináčem, protože nákazu lze snadno přenést. Prvence spočívá v dezinfekci (přepařování) zeminy a v ničení přenašečů virů (savý hmyz).

Nejčastějším projevem bakteriálních chorob je hniloba podzemních a přízemních částí rostliny, trpí jimi například begónie, hyacintym růže. Nemocné části nebo i celé rostliny i s květináčem odstraňujeme. Nejlepší ochranou je v tomto případě prevence: dezinfekce zeminy a postřik baktericidními preparáty.

Houby napadají podzemní orgány, stonky, listy a květy pokojových rostlin a způsobují tzv. padání mladých rostlin, hnilobu kořenů, srdéčkovou hnilobu hnilobu nebo rakovinu stonků a vyvolávají skvrny a povlaky na listech a květech. Bílé povlaky na listech způsobuje padlí. Postupně hnědnoucí šedohnědé skvrny likvidujeme např. Novozirem.

Živočišní škůdci poškozují rostliny požerem (svinky, mnohonožky, škvoři) nebo sáním (velmi odolné motolice, mšice, červci - vatovité chomáčky v paždí listů, puklice, štítenky, drobní roztoči, křísové). Škůdce prvé skupiny jednak vychytáváme, jednak proti nim použijeme insekticidní praparáty. Savý hmyz ničíme insekticidy.


Další články

Hemeroidy u konečníku se projevují krvácením.
Zbraslavský klášter pochází z roku 1292.
Ford Model TT Light Truck je historický lehký nákladní automobil.
Klášter Rosa coeli Dolní Kounice je chráněn jako kulturní památka.
Bahamské ostrovy mají zaregistrováno více než tisíc lodí.
Klášter Clonmacnoise byl vybudován na křižovatce cest.
Havajské ostrovy září barvami.
Cookovy ostrovy tvoří patnáct ostrůvků.
Strahovský klášter pochází z doby románské.
Užitkové rostliny jsou spjaty s lidskou civilizací.
Gran Canaria, Kanárské ostrovy, kde lze navštívit barvitá zákoutí tohoto ostrova.
Velká kaláda byla měnová reforma realizovaná roku 1623.
Jak vybrat zahradní hadici pro rychlé a efektivní zavlažování.
Popínavé rostliny potřebují externí oporu.

Choroby a škůdci pokojových rostlin napadají často oslabené rostliny.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů