Pustý žleb je nejnavštěvovanější oblast Moravského krasu, za pozornost zde stojí zejména Punkevní jeskyně s vodními Dómy a známým Pohádkovým dómem, propast Macocha a četné jiné přírodní zajímavosti.
Střed obllasti tvoří Pustý žleb, který se táhne od Sloupu ke Skalnímu mlýnu. Na náhorní rovině nad žlebem je několik obcí a procházejí tudy turistické cesty, pozornost si zaslouží zřícenina hradu Blansek. Pustý žleb bývá nazýván též Syrový žleb.
Na západě je oblast Pustého žlebu vymezen silnicí z Blanska přes Těchov a Veselice do Vavřince, na východě okrajem lesa nad Pustým žlebem. Na jihu uzavírá popisovanou část Těchov a na severu obec Vavřinec.
Pustý žleb je ve své horní části Suché údolí, které začíná na jižním okraji Sloupu a vede četnými zákruty až ke Skalnímu mlýnu, kde se stýká se Suchým žlebem. Původně Pustým žlebem patrně protékal Sloupský potok, který vzniká spojením potoka Ludovíkovského, Němčického, Petrovického, Luhy a Žďárné u Sloupu. Po vzniku slepé stěny pronikl potok do podzemí a vytvořil si nový průtok. Pustý žleb tvoří zpočátku mělké údolí s otevřenými svahy, v naší části se však zahlubuje do vápenců a dostává charakter kaňonovitého údolí se svislými a místy i převislými skalními stěnami.
Na svazích Pustého žlebu jsou četná izolovaná skaliska a žleb sám tvoří řadu zákrutů a smyček. Vývojovým fázím žlebu odpovídají i tři úrovně jeskyní, které jsou pozorovatelné v jeho svazích. Uvádí se více než 250 jeskyní různé velikosti. Květena odpovídá charakteru žlebu. Na jeho dně se vyskytují druhy horské a ve vyšších prosluněných polohách opět druhy teplomilné. Z horských druhů zde roste jelení jazyk, čarovník alpský, růže alpská, žluťucha orlíčkolistá a ploštiník evropský. Z fauny se zde můžeme potka s konipasem žlutým, kunou skalní, srnkou a mnoha druhy podhorského a horského hmyzu.
V dolní části dostává Pustý žleb název Punkevní údolí, protože jím protéká řeka Punkva, která vystupuje na povrch výtokem z vodních dómů. Do Pustého žlebu ústí několik údolíček, jimiž za vyššího stavu vody protékají drobné potůčky.
Zde uvádíme přírodní zajímavosti a jeskyně Pustého žlebu:
Peklo je skalnatý žlíbek, který ústí do Pustého žlebu ze západu od Suchdolu.
Vavřinecké propadání stejnojmenného potoka se nachází východně od Vavřince.
Dolina je závrtová sníženina asi 2 kilometry jihovýchodně od Sloupu na planině nad Pustým žlebem.
Městikáď je hluboký a široký závrt asi 3 kilometru severně od Macochy.
Jeskyně Pod hradem je velká jeskyně s propasťovitým pokračováním v pravém svahu Pustého žlebu pod zříceninou hradu Blansek.
Zazděná jeskyně je velká výtoková jeskyně dlouhá několik set metrů.
Hamerníkova jeskyně se nachází v levém svahu Pustého žlebu asi 300 metrů jižně od Punkevních jeskyní, velká prostora s několika vchody a propasťovitými spojkami.
Další články
Cuketová polévka s červenou čočkou bublá při vaření v hrnci.
Fiat 1100 E se vyráběl mezi lety 1949 až 1953.
Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Martinický palác Praha stojí na Hradčanském náměstí.
Motýlí křídla patří k obrazu léta.
Ledeburský palác stojí ve Valdštejnské ulici.
Kozí hrádek hostil mistra Jana Husa v letech 1412 až 1414.
Cejn velký je populární lovná ryba.
Housenky konzumují co nejvíce potravy.
Cuketová musaka je pomalu asi 1 hodinu pečená.
Diokleciánův palác ve Splitu fungoval pro císaře jako útočiště ve stáří.
Film Tenkrát na Západě měl ve své době divácký úspěch.
Palác Topkapi byl sídlem pětadvaceti sultánů.
Film Anděl Páně 2 dějem navazuje na první díl.
Pustý žleb je turisticky nejatraktivnější oblast Moravského krasu s Punkevními jeskyněmi a propastí Macocha.