Oko

Káva

Káva
Káva. Obrázek: Open Clip Art Library.

Světlo světa spatřila káva na území dnešní Etiopie. Za rozšíření z jejího domova v horké Africe se postarali podnikaví obchodníci z Arábie a s kávou se čile obchoduje dodnes. Není divu, vždyť na každého dospělého Čecha vycházela za loňský rok spotřeba v průměru 400 šálků kávy, což odpovídá třem kilogramům kávových zrn. A te ještě zaostáváme za některými dalšími národy. Kupříkladu průměrný Fin si ročně vychutná kávu připravenou ze 12 kilogramů zrnek.

Instantní podoba kávy vznikla v roce 1938. Švýcarskému chemikovi Maxi Morgenthalerovi trvalo osm let, než docílil kýženého výsledku. Namísto požadované kávy v kostce však nakonec vznikla káva v prášku. Výchozí surovinou při výrobě instantní kávy jsou hrubě mletá pražená kávová zrna, která se pod vysokým tlakem vyluhují v horké vodě a vzniklá "hodně silná káva" se suší.

V pultech supermarketů dnes narazíte na nepřeberné množství znašek kávy, ve všech baleních však narazíte na různé varianty stejného základu - kávová zrnka odrůdy arabika či robusta nebo jejich směsi, což se obvykle dočtete na etiketě. Proč je u kávy důležité sledovat složení? Je totiž velký rozdíl, pokud si dáte tři šálky kávy robusta a tři šálky kávy arabika. Obsah kofeinu se v různých druzích kávy liší. Arabika má zhruba poloviční obsah kofeinu oproti drsnější robustě.


Další články

Cuketová nádivka se sýrem se nechá zapéct.
Dynastie Čching v Číně vládla v letech 1644-1911.
Turecká káva je součást tradice.
Cuketová musaka je pomalu asi 1 hodinu pečená.
Provincie Yunnan, Čína sousedí s Barmou, Laosem a Vietnamem.
Nečekejte na pocit žízně a průběžně dodržujte pitný režim.
Okounek černý obývá vody severoamerických řek.
Ranní káva je zážitek a start do dne.
Jezero Fuschlsee v Rakousku.
Brazilská káva příprava nápoje.
Rozhledna a restaurace Mostka u Litoměřic je postavená v duchu německého romantismu.
Klášter Batalha, Portugalsko stojí 110 km severně od Lisabonu.
Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Strahovský klášter pochází z doby románské.

Káva, se kterou se dnes čile obchoduje, patří mezi nejoblíbenější nápoje. Charakteristický je pro ni silná vůně a černá barva.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů