Oko

Provincie Yunnan, Čína

Příslušníci národa Na-xi s tradičními bubny
Příslušníci národa Na-xi s tradičními bubny, provincie Yunnan, Čína. Obrázek: Wikipedia, autor: CEphoto, Uwe Aranas.

Čínskou provincii Yunnan, která se rozprostírá podél jihozápadní hranice Číny, charakterizuje neobyčejně rozmanitá krajina, lidé i podnebí. Na severozápadě ji lemuje Tibetská vysočina a na jihu tropické deštné lesy a sopečné planiny. Uprostřed provincie se rozkládají roviny a mírné kopce, kterými protékají jedny z největších asijských řek - Dlouhá řeka, Salween a Mekong.

Území dnešní provincie Yunnan bylo místem, kde vzkvétalo království Dian, založené ve 3. století př. n. l. Pos taletí zůstala tato provincie odlehlou pohraniční oblastí, která odolávala hanským vlivům a udržovala místní zvyky a tradice. Právě zde žije třetina etnických menšin z celé Číny a provincie má mnoho společného se sousední Barmou, Laosem a Vietnamem.

Hlavní město provincie, Kunming, patří k městům s nejuvolněnější atmosférou v zemi. Nedaleko objevíte pozoruhodné skalní útvary zvané Kamenný les (Shilin).

V tropických lesích v oblasti Xishuangbanna je rozeseto několik vesnic obývaných národnostními menšinami a v Dali na severu žije domorodá komunita Bai. Dál na severu leží Lijiang, hlavní město království Na-xi, s dlážděnými uličkami a starobylou architekturou. Bylo zapsáno na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Cílem jedinečných, poměrně nenáročných dvoudenních túr je Soutěska tygřího skoku.

Zatímco hlavní město provincie Kunming se může pochlubit dobrou dopravní dostupností z ostatních částí Číny, na většině území provincie Yunnan lze využít jen omezené železniční spojení.


Další články

Cuketová nádivka se sýrem se nechá zapéct.
Turistická chata Prášily stojí 40 kilometrů jižně od Klatov.
Druhy síly ve fyzice.
Cuketová musaka je pomalu asi 1 hodinu pečená.
Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Okounek černý obývá vody severoamerických řek.
Druhy oblaků podle jejich vzniku a vývoje.
Chata Libušín Pustevny pod Radhoštěm.
Zvonečník černý roste zejména na Šumavě.
Vodomil černý má tělo člunkovitého tvaru.
Lopuch větší dorůstá výšky až více než 2 metry.
Druhy map zobrazují specifické informace.
Dynastie Čching v Číně vládla v letech 1644-1911.
Druhy sýrů, jak vybírat sýr.

Yunnan je hornatá provincie na jihu Čínské lidové republiky. Yunnan je jednou z nejnavštěvovanějších provincií jak čínskými turisty, tak turisty zahraničními.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů