Oko

Jak spolu rostliny soupeří

V Amazonském pralese spolu rostliny soupeří
Amazonský prales je místo, kde spolu rostliny soupeří o světlo. Obrázek: Wikipedia, autor: LecomteB.

Rostliny úporně soupeří o ty potřeby, kterých se jim nedostává, ať už je to sluneční světlo, voda, oxid uhličitý nebo nerostné látky v půdě. Kupříkladu v tropickém pralese, kde je vody dostatek, se vede neúprosný boj nikoli o vodu, nýbrž o světlo. Rostlina tropického deštného pralesa vyžaduje velké množství slunečního světla, proto musí rychle vyrůst do výšky a prorazit korunami stromů, které brání přístupu světla do spodnějších úrovní pralesa. Proto se některé rostliny na život v tropickém deštném pralese adaptovaly. Kupříkladu liány mají schopnost šplhat vzhůru po jiných rostlinách, přisedavé rostliny čili epitafy se usazují přímo v korunách stromů, což jim umožňuje přístup k potřebnému množství světla.

Vytváření stínu je pomalá, ale účinná metoda, pomocí které lze soka vyřadit ze soutěže. Nedostatek světla dokáže u světlomilných rostlin snížit rychlost fotosyntézy na zlomek jejich plného výkonu. Stromy a ostatní vysoké rostliny vytěsní konkurenci prostě svou velikostí. Stejného účinku lze dosáhnout díky velkým listům a navíc má rostlina s velkými listy samozřejmě i větší plochu vystavenou slunečnímu svitu.

Dvě blízko sebe rostoucí rostliny začnou mezi sebou pravděpodobně v určité chvíli soutěžit, takže růst jedné z nich bude brzdit růst druhé. Tato soutěž bývá obvykle nejúpornější mezi příslušníky stejného druhu, protože ti mají přesně stejné potřeby pro růst.

Během dlouhého vývoje si mnoho druhů rostlin vytvořilo vlastní niky; osvojili si životní strategii, pro kterou jsou přizpůsobeni. Kupříkladu jeden druh kapradiny vyžaduje vápencové podloží, druhý zase pískovcovou skálu. Potřeby těchto druhů nejsou stejné a proto mezi nimi soutěž takřka neprobíhá.


Další články

Cuketová pomazánka na topinky se může skladovat ve sklenicích.
Vosa obecná patří mezi blanokřídlý hmyz.
Pláž Zlatni rat vznikla odnosem materiálu.
Hrad Krupka zůstal neobydlen.
Tatarka z cukety se steriluje při teplotě 80 °C.
Amazonský prales je ohrožený kácením.
Ženetka obecná žije v Africe, na Blízkém východě a v jižní Evropě.
Sýček obecný patří mezi sovy.
Užitkové rostliny závisí na péči člověka.
Objevení hradu Vízmburk který byl skryt oponou věků.
Vánoční rostliny se staly symbolem času Vánoc.
Tropický deštný prales obývá nepřeberné možství druhů.
Slaná cuketová buchta je upečená dozlatova.
Masožravých rostlin se lidé kdysi obávali.

Jak spolu rostliny soupeří při využívání zdrojů, které potřebují ke svému životu a růstu.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů