Šalvěj luční je vysoký až statný, vytrvalý, chlupatý, řidšeji olysalý, slabě vonný plevel, který se lidově názývá vlčí chvost či babské ucho.
Z vytrvalého kořene časně na jaře vyrůstá růžice přízemních listů a přímá až vystoupavá, jednoduchá nebo chudě větvená, až 80 centimetrů vysoká lodyha. Listy v přízemní růžici jsou dlouze řapíkaté, vejčitě až podlouhle kopinaté, peřenoklané, vroubkované, na spodině srdčité, značně svraskalé. Vstřícné lodyžní listy jsou podobné listům přízemním, avšak jsou krátce řapíkaté až přisedlé. Oboupohlavné, souměrné, dvouobalné, velké, krátce stopkaté zřetelně dvoupyské květy jsou sestaveny v lichopřesleny v úžlabí malých listenů, jež skládají koncový, přetrhovaný lichoklas. Dvoupyský, zvonkovitý, odstále chlupatý kalich má horní pysk trojzubý, dolní dvouzubý a delší. Modré, tmavě modrofialové, řidšeji růžové až bílé koruny mají horní pysk obloukovitý, dvoulaločný, ve kterém jsou ukryty dvě tyčinky a pestík s vyčnívající čnělkou. Dolní pysk je kratší, trojcípý. Šalvěj luční kvete od května do září. Plody jsou 4 tmavohnědé hranaté tvrdky na dně vytrvalého kalicha, které vypadávají nárazem, například při větru.
Šalvěj luční roste zejména v Evropě. U nás je hojně rozšířena v teplejších oblastech celého státu od nížin do podhůří, kde na suchých půdách mezí, strání, náspů, příkopů, trávníků, pastvin a přírodních luk tvoří společně s ostatními druhy rostlin malebný pohled. Místy se objevuje také na okraji křovin a světlých lesů.
Aromatické, hořce chutnající a silně dřevnaté rostliny snižují kvalitu suché i zelené píce. Na pastvě se rostlinám šalvěje luční zvířata vyhýbají.
V některých případech se můžeme setkat s šalvějí luční jakožto okrasnou rostlinou.
Další články
Jetel luční je vytrvalá rostlina.
Cuketový bramborák pečený v troubě nakonec nakrájíme.
Adventní trhy ve Vídni potěší smysly.
Machu Picchu leží vysoko v Andách.
Šalvěj lékařská již není tak rozšířena jako kdysi.
Staročeský trdelník je spojený s adventním časem.
Řeřišnice luční roste na vlhkých lukách.
Kakadu bílý obývá severní a střední Moluky.
Pliosaurus kevani patří k velkým vodním ještěrům.
Kozí brada luční roste při okrajích cest.
Bílé kameny Sloní skály nalezneme v blízkosti obce Jítrava.
Tařice se hodí do truhlíků i na záhon, množí se pomocí řízků.
Cuketové karbanátky s mletým masem zprudka osmažíme v rozpáleném oleji.
Cuketové čatní necháme vychladnout dnem vzhůru.
Šalvěj luční je v teplejších oblastech České republiky je hojně rozšířená fialově až modrofialově kvetoucí léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých.